Příběhy našich kolegů

V Nemocnici Pardubického kraje pracuje přes 5000 zaměstnanců, největší počet je samozřejmě ze zdravotnických profesí, jako jsou lékaři, sestřičky, ošetřovatelé, sanitáři, laboranti či farmaceuti a řada dalších, uplatnění však u nás najde i spousta nezdravotnických profesí, ať už v administrativě či službách, našimi kolegy jsou tedy také třeba kuchaři, řidiči, pradlenky nebo údržbáři. Nemocnice je obrovské soukolí, v němž má každé kolečko svoje důležité místo.

Přečtěte si rozhovory s našimi kolegy a uvidíte, jak vypadá práce v našich nemocnicích a co je osobně vedlo k tomu zvolit si obor, v němž působí.


MUDr. Vratislav Dědek 

Obor bych neměnil. Skládat jednotlivé dílky na cestě k uzdravení mě fascinuje i po třiceti letech

Ačkoli na studiích toužil po očním lékařství, jeho profesní cesta nakonec vedla na internu. A dodnes nenastala chvíle, kdy by rozhodnutí litoval. „Vnitřní medicína je krásným základním oborem, který umožňuje celistvý náhled na pacienta,“ říká internista, kardiolog a zároveň náměstek léčebné péče Orlickoústecké nemocnice Vratislav Dědek.

Pokračovat ve čtení.


MUDr. Vladimír Němec, Ph.D.

K pediatrii jsem přišel jako slepý k houslím...

Emeritní primář dětského oddělení Pardubické nemocnice Vladimír Němec získal prestižní ocenění České pediatrické společnosti za celoživotní zásluhy v léčebně-preventivní práci v pediatrii. 

„Je to milé. Člověka takové ocenění potěší,“ říká nestor východočeské pediatrie, který se se k péči o dětské pacienty a vlastně i do Pardubic dostal tak trochu náhodou. Za dobu jeho působení se však dětské a novorozenecké oddělení přeměnilo v moderní pracoviště a řada odborných aktivit, u jejichž zrodu stál, trvá dodnes.

Pokračovat ve čtení.


MUDr. Jan Kolomazník

Mýtus, že každý duševně nemocný člověk bývá agresivní, přetrvává. Důležitá je osvěta

Lidská psychika má různá tajemná zákoutí a v úzkých se může lehce ocitnout také člověk, který zatím žádnými psychickými problémy netrpěl. Když se pak do takové situace dostane, je důležité si přiznat, že na všechno nemusí stačit sám a je dobré raději vyhledat pomoc odborníků

Jedním z nich je i MUDr. Jan Kolomazník, který od roku 1995 vede psychiatrické oddělení Pardubické nemocnice.

Pokračovat ve čtení.


MUDr. Josef Holub

45 let lékařem v Chrudimské nemocnici. „Důležité je zachovat si selský rozum,“ říká Josef Holub

Chrudimskou nemocnicí spojil lékař Josef Holub téměř celý svůj profesní život. „Pocházím z Janovic, malé vesničky, která leží 7 kilometrů od Chrudimi. Máme tam asi dobrou vodu, protože ze zhruba 300 obyvatel, co tam žijí, vím minimálně o čtyřech lékařích,“ usmíval se současný zástupce primáře Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) Chrudimské nemocnice, jehož k medicíně přivedl spolužák z gymnázia.

Pokračovat ve čtení.


Jiřina Špelinová

Až bude po covidu, vrátím se do Keni, plánuje zdravotní sestra z Pardubic

Jiřinou Špelinovou jen tak něco neotřese. Praktikovala válečnou medicínu, když pomáhala po vlnách tsunami na Srí Lance.

Jako zdravotnice pomáhala i ve vypálených vesnicích v Keni, zažila i stav po teroristickém útoku. Nyní takřka půl roku bojovala se svým týmem v první linii proti koronaviru.

Za 31 let, co pracujePardubické nemocnici, patřilo toto každodenní setkávání s těžkými případy nákazy k těm nejnáročnějším. 

Pokračovat ve čtení.


Věra Chmelařová

50 let na dětském oddělení: Nedokážu si představit, že už bych nepřišla sloužit, říká zdravotní sestra

Do Pardubické nemocnice nastoupila v roce 1970, hned po dokončení střední zdravotnické školy. „Všichni mi říkali, ať jdu na vysokou, ale já dál studovat nechtěla. Už od malička mě lákalo jít k dětem,“ říká Věra Chmelařová, zdravotní sestra, která dětem nakonec zasvětila celý svůj pracovní život.

Na dětském oddělení Pardubické nemocnice pracuje dodnes, tedy už úctyhodných 50 let.

Pokračovat ve čtení.


Mgr. Gabriela Medunová, MBA

„Každé poděkování a každý spokojený pacient motivuje k další práci,“ říká náměstkyně ošetřovatelské péče

Při volbě povolání hrál roli rodinný vzor i jistota práce,“ uvádí Gabriela Medunová, náměstkyně ošetřovatelské péče, která začínala v Pardubické nemocnici jako sestra na chirurgii a dnes řídí ošetřovatelskou péči Chrudimské nemocnice.

Pokračovat ve čtení.

 


MUDr. Lidmila Ulvrová

Půl století v Pardubické nemocnici. Radiologie zažila neskonalý boom, říká doktorka Ulvrová

Na radiodiagnostické oddělení Pardubické nemocnice nastoupila doktorka Lidmila Ulvrová v roce 1969 a vydržela zde dodnes. Žádná jiná lékařka v této nemocnici nepracuje déle než ona.

Pokračovat ve čtení.


MUDr. Adam Chadima

Pro začínajícího internistu je práce v menší nemocnici skvělou školou, tvrdí lékař Adam Chadima

„Na práci lékaře mě naplňuje, že má smysl. I když se to člověku často nemusí zdát a kolikrát ji může vnímat jako marný boj,“ konstatoval mladý talentovaný lékař interního oddělení Litomyšlské nemocnice Adam Chadima. 

„Dnes je spíše trend ke všemu přistupovat materiálně a srovnávat. Medicína má však ještě další dimenzi. Vnímám ji nejen jako práci, ale i jako poslání,“ uvedl Adam Chadima, který podle svých slov není v Litomyšlské nemocnici s tímto přístupem jediný. „Zdejší lékaři k medicíně zaujímají velice lidský přístup. Je radost být s takovými lidmi součástí jednoho kolektivu. Někdy je to i o jistém obětování, ale to se člověku jednou vrátí,“ řekl mladý internista.

Pokračovat ve čtení


Perioperační sestry

Je to krásná, zodpovědná a nestereotypní práce, shodují se

Jsou více než pravou rukou operatéra, znají každý operační nástroj, a pokud je při operačním výkonu cokoli potřeba, vždy vědí, kam sáhnout – řeč je o perioperačních sestrách.

Vrchní sestra a staniční sestra centrálních operačních sálů Pardubické nemocnice přibližují svou práci, ale i to, jak probíhá v tak zodpovědné práci zaškolování nováčků. A jak vlastně vypadá běžný den perioperační sestry v Pardubické nemocnici?

Pokračovat ve čtení.


MUDr. Natálie Kunešová

Vstávat o půl páté a dojíždět sto kilometrů? Když má člověk svou práci opravdu rád, stojí to za to, říká mladá kožní lékařka

Po promoci sice začala na plicním, ale že jí to táhne spíše ke kožnímu lékařství, věděla lékařka Natálie Kunešová už v době studií. A přestože žije v Praze, kde má i rodinu, svému vysněnému oboru se věnuje v Pardubické nemocnici.

Pokračovat ve čtení.


MUDr. Daniel Seibert

Z medika lékařem. Dlouhá cesta, která však stojí za to

Pátrání po problému, který nemusí být vždy na první pohled patrný, spolupráce s dalšími medicínskými odvětvími a samotná šíře oboru. Nejen to jsou důvody, proč se lékař Pardubické nemocnice Daniel Seibert po dokončení lékařské fakulty při volbě svého směřování rozhodl pro interní lékařství. Dnes, po pěti letech v praxi před ním stojí atestační zkouška. Jak dnes své rozhodnutí vnímá? A jak se vlastně z medika rodí lékař?

Pokračovat ve čtení.