Workshop v Chrudimské nemocnici se zaměřil na problematiku paliativní péče

Workshop v Chrudimské nemocnici se zaměřil na problematiku paliativní péče
6. června 2016
Problematika paliativní péče byla tématem workshopu, který se 31. května 2016 konal v Chrudimské nemocnici v rámci realizace Programu: „Přátelská nemocnice“.

Jednalo se o již druhý podobně zaměřený workshop.  V jeho průběhu zaznělo celkem 13 prezentací. Po celou dobu přednášek probíhala mezi zdravotníky bohatá diskuse. Velkým tématem byla problematika demografického stárnutí populace a kvality péče o geriatrické pacienty.

Největší ohlas vzbudila prezentace MUDr. Matějkové z Pardubické nemocnice, která přiblížila specifika a problematiku péče o geriatrické pacienty. Jedná se nejčastěji o seniory, zejména o ty nejkřehčí a nejzranitelnější z nich. Její přednáška měla jasný odkaz, že péči o seniorskou populaci nelze zjednodušit pouze na péči sociální či ošetřovatelskou. Lidé vyššího věku potřebují adekvátní léčbu, vhodnou rehabilitaci a moderně pojatou dlouhodobou péči. Dalším nosným tématem byla obecná paliativní péče a podmínky pro její poskytování v rámci nemocnic akutní péče. Velmi důležitým symptomem v paliativní péči je bolest a péče o pacienty s bolestí, její hodnocení, vedení analgézie - tedy léčby bolesti. Pro poskytování kvalitní péče je nezbytné, aby se zdravotnický personál celoživotně vzdělával.

Mgr. Hošek prezentoval možnosti vzdělávání v oblasti geriatrie, gerontologie a paliativní medicíny. Mgr.  Nemšovská uvedla, že všeobecná sestra se znalostmi o problematice geriatrických pacientů může svou optimální ošetřovatelskou péčí podpořit a udržet jeho funkční zdatnost a tím zvýšit kvalitu života, což je v rámci péče o pacienty to nejdůležitější. Nejčastěji senioři potřebují během hospitalizace jak zdravotní tak sociální a další služby s ohledem na omezenou soběstačnost, což velmi pěkně přiblížila  Mgr. Chvojková a paní Vodáková, které odpovídaly na mnohé dotazy z oblasti zdravotně-sociálních služeb a zajišťování návazné péče.

Projekt Přátelská nemocnice, který na podnět náměstka hejtmana pro zdravotnictví Romana Línka schválila v říjnu roku 2015 Rada Pardubického kraje ve funkci valné hromady společnosti, rozpracovává odborná skupina akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje vedená manažerkou kvality Markétou Nemšovskou. Projekt se zabývá firemní kulturou a vzájemnou slušností, zlepšením vnitřního prostředí nemocnic pro pacienty i zdravotníky, psychologickou pomocí a duchovní službou, službami pro umírající pacienty a jejich rodiny, využitím dobrovolníků a zlepšením služeb v areálech nemocnic.