Řidič, sestra a desítky pacientů. Mobilní odběrový tým Nemocnice Pardubického kraje najezdí i 500 kilometrů denně

Řidič, sestra a desítky pacientů. Mobilní odběrový tým Nemocnice Pardubického kraje najezdí i 500 kilometrů denně
16. října 2020
Pro pacienty indikované k odběru na koronavirus nebo pro samoplátce funguje v regionu několik stacionárních odběrových míst. Část pacientů však z různých důvodů na tato pevná odběrová místa přijít nemůže. Odběr vzorků od takových pacientů zajišťuje již od začátku léta mobilní tým Nemocnice Pardubického kraje (NPK), který v současné době k pacientům vyjíždí čtyřikrát do týdne.

V úterý, ve čtvrtek, v pátek a v neděli vyjíždí v šest ráno řidič Zdravotnické dopravní služby NPK, aby nabral edukovanou odběrovou sestru, která se převlékne do ochranného oděvu, a vydají se na celodenní cestu po regionu. Denní kapacita odběrové sanitky je zhruba 70 osob, z důvodu velkého počtu indikovaných pacientů však mobilní tým tuto kapacitu často překročí. „V poslední době se několikrát stalo, že jsme v jeden den vysílali dvě výjezdové sanitky místo jedné,“ podotýká náměstkyně ošetřovatelské péče Svitavské nemocnice Pavla Angelová. Na odběrech se ob týden podílí osm sester ze Svitavské nemocnice a čtyři z Orlickoústecké nemocnice. „Službu v odběrové sanitce dělají sestry navíc ke své běžné práci, takže rozpis přizpůsobujeme, jak jen to je v daném týdnu možné,“ říká Pavla Angelová.

Dispečink objednává a plánuje

Mobilní tým může pro pacienta objednat krajská hygienická stanice (KHS) nebo praktický lékař. „Indikaci k odběru hlásí KHS nebo lékař na náš centrální dispečink. Příslušný řidič sanitky pak naplánuje optimální trasu výjezdu pro daný den,“ vysvětluje David Sršeň ze Zdravotnické dopravní služby NPK. Vzhledem k počtu odebíraných pacientů a dopravní situaci na trase však není možné předem pacientům hlásit přesný čas odběru. Každý výjezdový den sanitka objíždí pacienty v celém Pardubickém kraji. „Běžně řidiči najezdí mezi 350 až 400 kilometry denně, ale ani víc než 500 kilometrů není výjimkou,“ upřesňuje David Sršeň. Dispečink Zdravotnické dopravní služby NPK také přijímá objednávky k výjezdům sanitky Zdravotnické záchranné služby, která vyjíždí k pacientům pro odběry od září dvakrát týdně.

Důležitá je souhra

Služby výjezdové sanitky jsou určeny pro imobilní a handicapované osoby nebo pro pacienty v závažném stavu, případně pro hromadné odběry. Odběry jednotlivých pacientů probíhají zpravidla v domovech pro seniory či v zařízeních sociální péče a v domácím prostředí, ty hromadné pak podle domluvy. „V případě, že sanitka jede k samostatným odběrům, posádku tvoří jedna sestra a řidič. Pokud jedou k hromadnému odběru, sestry posíláme v sanitce dvě,“ říká náměstkyně ošetřovatelské péče Orlickoústecké nemocnice Hana Maršíková. Podle ní je pro bezproblémový průběh mobilních odběrů důležitá souhra všech, kteří se na objednávání pacientů podílejí, tedy dispečinku Zdravotnické dopravní služby NPK, praktických lékařů a územních pracovišť krajské hygienické stanice.

Mobilní odběry však mají i svá úskalí. „Služba je zaměřena na nesoběstačné pacienty, bohužel řada lidí, i přesto, že by byli schopni dostavit se na pevné odběrové místo, mobilních odběrů zneužívá. Přitom čas, který náš tým takovým pacientům věnuje, by mohl využít tam, kde je to opravdu potřeba,“ uzavírá Hana Maršíková.