Data a informace jsou v NPK v bezpečí, potvrdil audit

Data a informace jsou v NPK v bezpečí, potvrdil audit
10. listopadu 2021
Audit informační bezpečnosti v minulých dnech provedla certifikační autorita CQS. Nový certifikát platí do července roku 2024. Kromě auditu prošla nemocnice také cvičením kybernetické bezpečnosti.

Výsledek auditu mimo jiné znamená, že Nemocnice Pardubického kraje úspěšně obhájila certifikaci, kterou získala v roce 2018. „Během šetření nebyly zjištěny žádné významné neshody, jež by byly překážkou k obhájení certifikace,“ řekl Martin Coufal, ředitel úseku ICT Nemocnice Pardubického kraje. 

Podle vyjádření auditorů je systém řízení bezpečnosti informací (ISMS) v Nemocnici Pardubického kraje velmi dobře řešen. „Bezpečnost informací považujeme za klíčovou oblast, které věnujeme značnou pozornost. Potvrzení certifikace ukazuje, že naše společnost má správně nastavená pravidla a že je dodržuje,“ konstatoval generální ředitel a předseda představenstva Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Certifikát ISO/EIC 27001:2014 je udělován na tři roky. Nemocnice Pardubického kraje ho obdržela s platností do července roku 2024. „Každý rok však musí absolvovat řádný dozorový audit, kterým prochází všech pět nemocnic naší společnosti. Ten kontroluje, zda společnost v uplynulém období odstranila případné nedostatky zjištěné při předchozím auditu a zda stále splňuje požadavky kladené na informační bezpečnost,“ upřesnil Martin Coufal.

 Vedle auditů i cvičení v oblasti kybernetické bezpečnosti

 Nemocnice legislativou určená jako provozovatel základní služby státu v oblasti zdravotnictví s velkým množstvím chráněných informací o pacientech a zaměstnancích musí zajistit maximální bezpečí svěřených dat. Je proto třeba čas od času simulovat, jak postupovat v případě, kdy jsou data v ohrožení. Naposledy se tomu věnovalo cvičení Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, které se konalo v říjnu v Brně. Nemocnice Pardubického kraje tam společně s dalšími tzv. páteřními nemocnicemi trénovala, jak reagovat a co mít nastavené v případě, že nemocniční systémy někdo napadne.

„Kdo je připraven, nebývá překvapen, asi tak bychom mohli shrnout cíl cvičení,“ vysvětlil Martin Coufal a dodal, že řešení jakékoli krizové situace je vždycky týmovou záležitostí. „A náš nemocniční mikrotým, ve kterém nechyběli kromě IT specialistů a zdravotníků zástupci z oblasti krizového managementu, práva nebo komunikace, si mohl na konkrétním případu nejen ověřit, zda máme funkčně nastavené postupy, ale i sdílet zkušenosti s ostatními kolegy z celé republiky.“