Resortní bezpečnostní cíle

Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo resortní bezpečnostní cíle (dále RBC) v oblasti kvality a bezpečnosti zdravotních služeb. Jsou to opatření, která mají vést k zajištění vyšší bezpečnosti i kvalitě poskytovaných služeb. V NPK se tyto RBC naplňují pomocí tzv. bezpečnostních karet, což jsou popsané vnitřní postupy, které představují proaktivní strategii v každodenní praxi. Pro poskytovatele lůžkové a jednodenní péče stanovilo Ministerstvo zdravotnictví České republiky těchto 8 resortních bezpečnostních cílů:

RBC1 – Bezpečná identifikace pacientů

Jde o bezpečnostní opatření, kterým předcházíme záměně pacientů, laboratorních vzorků nebo léčivých přípravků. Zdravotnický pracovník pacientům při přijetí upevní nejlépe na pravé zápěstí identifikační náramek a opakovaně kontrolujeme identitu: 

  • dotazem na jméno a příjmení pacienta provádíme aktivní identifikaci,
  • vizuální kontrolou náramku na ruce provádíme pasivní identifikaci.

Zdravotnický pracovník je povinen provést identifikaci pacienta vždy před podáváním léčivých přípravků, odběrem biologického materiálu, transportem pacienta, před diagnostickým/terapeutickým výkonem, před podáním celkové anestezie, sedace/analgosedace. Pacienty se známou alergií označujeme náramkem žluté barvy, aby bylo riziko alergie zdůrazněno.

RBC2 – Bezpečnost při používání léčivých přípravků s vyšší mírou rizikovosti

Mezi riziková léčiva se řadí inzulíny, Heparin, suxamethonium chlorid, suxamethonium jodid, NaCl 10%, KCl 7,45% a opiáty. V NPK je s rizikovými léčivy, u kterých může dojít při špatném použití k vážnému poškození zdraví, nakládáno dle nastavených přísných pravidel: 

  • riziková léčiva jsou ukládána v lékárně nebo v lednici na vyhrazeném místě odděleně od ostatních léčivých přípravků,  
  • riziková léčiva jsou označena názvem „RIZIKOVÉ LÉČIVO“, před vlastní manipulací je zdravotnický pracovník opakovaně upozorněn na rizikovost při jejich aplikaci, jsou jasně definovány kompetence zdravotnických pracovníků při aplikaci zejména nitrožilních rizikových léčivých přípravků.

RBC3 – Prevence záměny pacienta, výkonu a strany při chirurgických výkonech

V rámci poskytování ambulantní i lůžkové zdravotní péče pacientům NPK je při diagnostických a terapeutických výkonech prováděna prevence záměny strany či orgánu.

Používáme standardizovaný způsob označování místa výkonu. Zpravidla den předem označí ošetřující lékař za spolupráce s pacientem, resp. zákonným zástupcem, oblast operované strany či operované místo vodou neodstranitelnou barvou, například symbolem kolečka jako označení strany a místa operace, vše mimo operační řez. Pacient je vyzván, aby barvu z kůže neodstraňoval.

Před samotným výkonem provádíme tzv. bezpečnostní proces, jehož cílem je ověření správnosti identifikace pacienta, výkonu, operačního pole, nástrojů a implantátů a prostředků použitých pro znecitlivění.

RBC4 – Prevence pádů

Se změnou zdravotního stavu a s pobytem pacientů v nemocnici souvisí zvýšená možnost pádů pacientů. Proto se v NPK snažíme o identifikaci rizikových pacientů dle standardizované škály a zavádíme opatření ke snížení rizika pádů. Pro úspěšnou prevenci pádu je nezbytná spolupráce s pacientem. Dodržováním všech doporučených bezpečnostních postupů se snažíme o minimalizaci pádů. V případě pádu pacienta je stanoven postup při řešení pádů, který vede k minimalizaci možných komplikací.

RBC5 – Zavedení optimálních postupů hygieny rukou při poskytování zdravotní péče

K prevenci přenosu infekce jsou stanoveny účinné postupy hygieny rukou při poskytování zdravotní péče. Zdravotník je povinen provádět hygienickou dezinfekci rukou před kontaktem s pacientem, před aseptickými činnostmi, po expozici biologickým materiálem, po kontaktu s pacientem a s jeho okolím.

Všechna zdravotnická pracoviště NPK jsou vybavena dávkovači na dezinfekci rukou a v jejich blízkosti jsou vylepeny edukační materiály, jak správně při dezinfekci rukou postupovat. Zdravotničtí pracovníci jsou pravidelně školeni ve správném postupu hygienické dezinfekce rukou.

Postup pro hygienickou dezinfekci rukou:

  • Dezinfekční přípravek vtírat na suchou pokožku v množství cca 3 ml,
  • po dobu minimálně 20 vteřin,
  • ruce musí být po celou dobu trvání postupu dostatečně vlhké,
  • přípravek aplikovat na suchou pokožku rukou a nechat zcela zaschnout,
  • ruce neoplachovat ani neotírat.

RBC6 – Bezpečná komunikace

Bezpečná, efektivní komunikace mezi zdravotnickými pracovníky je důležitým nástrojem k zajištění bezpečné a kvalitní péče o pacienta. Nastavená pravidla bezpečné komunikace jsou stanovena pro ústní ordinaci, pro ordinaci po telefonu a pro postup hlášení laboratorních výsledků v kritických hodnotách.

V NPK je také zaveden jednotný postup v oblasti podávání informací o zdravotním stavu pacienta, který slouží k ochraně osobních údajů našich pacientů. Ve formuláři „Informovaný souhlas s hospitalizací“ má pacient možnost určit osoby, které mohou být informovány o jeho zdravotním stavu a bezpečnostní heslo pro komunikaci, jedná-li se o jinou formu než osobní.

RBC7 – Bezpečné předávání pacientů

V NPK je vytvořen standardizovaný postup předávání, překládání či propouštění pacientů. Každé předání pacientů mezi směnami, předání pacienta k výkonu či po výkonu nebo při předávání pacienta na jiné oddělení či pracoviště, je prováděno kompetentními zdravotníky včetně příslušných záznamů do zdravotnické dokumentace.

RBC8 – Prevence výskytu dekubitů

Dekubity představují komplikaci při imobilitě pacientů. Příčiny vzniku dekubitů jsou velmi často tlak, vlhkost, nedostatečná výživa, tření či infekce. Velmi důležitá jsou preventivní opatření, používání vhodných antidekubitních pomůcek, včasná mobilizace pacientů s ohledem na jejich celkový zdravotní stav a dobrá ošetřovatelská péče.

Náš ošetřovatelský personál věnuje této problematice velké úsilí a vynakládá prostředky nejen do materiálních pomůcek, ale i do vzdělávání personálu. Dekubitům se snažíme předcházet. Pokud již dekubit vzniká, tak je snahou ihned zahájit nápravná opatření a léčbu.  Výskyt dekubitů je sledován formou hlášení nežádoucích událostí a jejich výskyt je jedním ze sledovaných indikátorů poskytovaných zdravotních služeb.