Program zvyšování kvality a bezpečí poskytované zdravotní péče

Zavedení systémů hodnocení kvality a bezpečí je standardním nástrojem zajišťujícím především kvalitu procesů, ke kterým ve zdravotnictví dochází. Mezi hlavní priority programu zvyšování kvality patří certifikace a akreditace, s důrazem na naplnění standardů a proaktivní řízení rizik.

Ve všech našich nemocnicích je sjednocený systém správy řízené dokumentace a agendy interního auditu, nežádoucích událostí a stížností.

Všechny nemocnice jsou akreditovány Spojenou akreditační komisí o.p.s. Předmětem akreditace je hodnocení naplnění třinácti oblastí, které kopírují každodenní procesy probíhající v nemocnici, a to i v nezdravotnických provozech. Nemocnice opakovaně prokázaly vysokou úroveň naplnění indikátorů akreditačních standardů a staly se tak držiteli certifikátu akreditovaného zdravotnického zařízení.

NPK má certifikaci systému ISMS (Information Security Management System) od společnosti CQS v souladu s normou ČSN ISO/IEC 27001 ve všech pěti nemocnicích. Tato certifikace prověřuje nastavený systém řízení bezpečnosti informací.

Laboratoře NPK řídí kvalitu služeb podle normy ČSN EN ISO 15189. Laboratoře jsou certifikovány Národním autorizačním střediskem pro klinické laboratoře (NASKL). Navíc transfuzní oddělení podléhá kontrole Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Certifikovanými pracovišti NPK podle normy ČSN EN ISO 13485 společností CERTLINE jsou centrální sterilizace. Jedná se o mezinárodně uznávanou normu řízení kvality pro sterilizaci zdravotnických prostředků.

Radiodiagnostická pracoviště NPK plní povinnost hodnocení kvality a bezpečí zdravotních služeb při lékařském ozáření dle zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách. Tato pracoviště jsou kontrolována Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Stravovací provozy NPK mají implementován systém HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point), který potvrzuje zásady správné výrobní a hygienické praxe ve stravovacích službách.

Novorozenecká oddělení jsou držitelé certifikátu Baby Friendly Hospital. Cílem je úspěšně plnit kritéria programu a rozvíjet vypracovanou strategii přístupu ke kojení.

Kontrolou SÚKL prochází kostní tkáňová banka a odběrová místa pupečníkové krve.