Studie post-MONICA bude zjišťovat aktuální situaci v oblasti onemocnění srdce a cév

Studie post-MONICA bude zjišťovat aktuální situaci v oblasti onemocnění srdce a cév
2. září 2016
Pozvaní obyvatelé pardubického okresu mohou pomoci při zjišťování aktuálního stavu chorob srdce a cév, pokud přijdou na vyšetření do Pardubické nemocnice.

900 náhodně vybraných obyvatel pardubického okresu v těchto dnech od své zdravotní pojišťovny obdrží pozvánku k účasti v pokračování studie MONICA. Cílem tohoto průzkumu, který probíhá v devíti českých okresech, je zdokumentovat vývoj nemocnosti kardiovaskulárními chorobami a jejich vztah k rizikovým faktorům. „Téměř polovina naší populace umírá na choroby srdce a cév. Zejména se jedná o srdeční infarkt, mozkovou mrtvici a jejich následky,“ připomněl lékař kardiologického oddělení Interní kliniky Pardubické nemocnice Petr Vojtíšek.

„Vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní krev, kouření, cukrovka a do jisté míry i obezita jsou rizikové faktory, které přispívají k rozvoji aterosklerózy, tedy ke kornatění srdečních tepen. Vyvrcholením celého procesu je infarkt. A právě analýza těchto faktorů je cílem této studie.“

Studie MONICA byla zahájena v roce 1985, probíhala v 26 zemích. Vyšetřovány byly reprezentativní vzorky populace v daném státě, studie byla v několikaletých intervalech opakována (1988 a 1992) a vyhodnocována. V tehdejším Československu a následně v České republice probíhal výzkum vždy ve stejných šesti okresech, jedním z nich byl od začátku také pardubický okres. „Výsledky pro nás nebyly potěšitelné. Železná opona dělila Evropu nejen na dva politické bloky, ale i na dvě různé oblasti s výskytem srdečních chorob a rizikových faktorů. Podstatně hůře na tom byla východní část, což souviselo s ekonomickou zaostalostí, životním stylem i možnostmi léčby,“ vzpomněl Petr Vojtíšek. „Změna režimu se v tomto směru projevila úžasně. Došlo ke strmému poklesu výskytu infarktů a úmrtnosti, výrazně se zkvalitnila kontrola rizikových faktorů. V populaci se významně snížil cholesterol, kleslo kouření, zlepšila se léčba vysokého krevního tlaku.“

Zatímco v polovině 90. let minulého století ve většině zemí byla studie ukončena, v České republice nadále pokračuje pod názvem post-MONICA. Tým Centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Praha ji rozšířil na devět okresů. Nadále mezi nimi zůstalo i Pardubicko. „Cílem je zjistit, zda trendy ze začátku 90. let i nadále pokračují a jak se chovají rizikové faktory v naší populaci po třiceti letech trvání studie,“ uvedl Petr Vojtíšek.

„Úmrtnost na srdeční a cévní onemocnění v České republice v posledních 25 letech klesá a dožíváme se vysokého věku. Zmírnily se některé rizikové faktory v důsledku pozitivní změn ve výživě, omezení kouření, zavedení řady nových léků a léčebných postupů. Naopak ale došlo k nárůstu obezity, omezení fyzických aktivit a zvýšení výskytu cukrovky. Přestože tedy máme lepší zdravotní péči než před 25 lety a žijeme o něco zdravěji, ze všech chorob stále nejvíce umíráme na srdečně cévní onemocnění,“ dodal Jan Bruthans z Centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Praha.

Pokračování studie MONICA mapuje aktuální situaci v české populaci. Náhodně vybrané osoby v devíti okresech budou ambulantně vyšetřeni. Jedná se vždy o jedno procento obyvatel daného regionu ve věku 25 až 64 let. Na Pardubicku bude studie probíhat od 12. října do 15. listopadu. Vyšetření se uskuteční v Pardubické nemocnici v budově bývalého infekčního oddělení.

„Každý nejprve s lékařem vyplní dotazník zaměřený na aktuální zdravotní stav a rizikové faktory srdečně cévních onemocnění. Poté absolvuje měření krevního tlaku, výšky, váhy a obvodu pasu a bude mu odebrán vzorek krve. Vše bude trvat kolem 40 minut,“ uvedl kardiolog Vojtíšek. Pro kvalitu analýzy je důležité, aby na vyšetření přišlo co nejvíce pozvaných osob. „Určitě bych na všechny apeloval, aby byli ochotni zúčastnit se tohoto vyšetření. Čím více lidí přijde, tím větší význam bude mít celá studie, která přináší důležitá zjištění o současném stavu kardiovaskulárních onemocnění a rizikových faktorů v české populaci,“ připomněl Petr Vojtíšek a dodal: „Studie má pochopitelně velký přínos i pro vyšetřovaného pacienta. Dozví se svůj aktuální zdravotní stav a jak je na tom z hlediska rizika výskytu srdečního infarktu a mozkové příhody.“

Dušan Korel

Záznam Radioporadny Českého rozhlasu Pardubice s MUDr. Petrem Vojtíškem, CSc. věnované pokračování studie MONICA a tématu kardiovaskulárních onemocnění

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.