První společná konference nelékařských pracovníků byla „živou“ příležitostí se propojit

První společná konference nelékařských pracovníků byla „živou“ příležitostí se propojit
29. května 2017
Nemocnice Pardubického kraje v pondělí 29. května 2017 poprvé pořádala společnou odbornou konferenci "Pět nemocnic, jeden tým".

Na historicky první společné konferenci s názvem „Pět nemocnic, jeden tým“ se dnes v Domě hudby v Pardubicích sešlo 207 nelékařských zdravotních pracovníků – většinou žen - ze všech pěti akutních lůžkových zdravotnických zařízení Nemocnice Pardubického kraje, ale i z dalších zdravotnických zařízení, jako např. ze zdravotní domácí péče, z LDN Vysoké Mýto, z LDN Rybitví, z Hamzovy odborné léčebny v Luži-Košumberku, a také zástupci Středních zdravotních škol Pardubice a Ústí nad Orlicí.

„Věříme, že jsme založili dlouhou tradici pravidelných setkání tohoto druhu,“ uvedl člen představenstva pro zdravotní segment NPK Vladimír Ninger. „Mám velmi dobrý pocit z konference, která byla první skutečně „živou“ komunikační platformou mezi zaměstnanci pěti nemocnic. Účastníci byli spontánní a přednášky byly propojené odlehčenými formami. Z Ústí nad Orlicí s sebou přivezli i zdravotního klauna,“ uvedla Světlana Jeřábková, organizátorka a manažerka ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje. Kromě ní se akce zúčastnili ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková, ředitel Orlickoústecké, Litomyšslké a Svitavské nemocnice Tomáš Julínek, ředitel personálního úseku NPK Tomáš Krejčík, náměstek léčebně-preventivní péče Pardubické nemocnice Roman Michálek a i náměstkyně ošetřovatelské péče z Pardubické, Chrudimské, Litomyšlské a Svitavské nemocnice.

Čtyřiadvacet přednášek vyslechli se zájmem i zástupci Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, se kterou Nemocnice Pardubického kraje spolupracuje. Její děkan Josef Fusek poděkoval za výbornou spolupráci při výuce studentů fakulty, zejména při odborné přípravě. „Fakulta je pro nás klíčovým partnerem ve vzdělání i spolupráci,“ uvedla na adresu vysokoškolského pracoviště Světlana Jeřábková.

Mentorink nových zaměstnanců a studentů i program dobrovolnictví

Hlavním motivem konference byla kvalitní a bezpečná péče o pacienty napříč nejrůznějšími odbornostmi, a právě postupy a úspěchy v mnoha odbornostech zástupci nemocnic dnes představili. Důležitá je také péče o zdraví samotných zaměstnanců a také o jejich dostatečný počet na pracovištích nemocnic. „Podstatné je budoucí spolupracovníky zaujmout už při studiu. Praxi studentů - ošetřovatelů vede v nemocnicích zkušená sestra mentorka,“ informovala Ivana Černá z Orlickoústecké nemocnice, kde už mají 12 mentorů a 20 sester školitelek.

Vysvětlila program mentorství a zdůraznila, že sestrou mentorkou klinické praxe se může stát člověk empatický, který umí naslouchat a má cit pro vnímání zpětné vazby, samozřejmě je odborné zdatný a výborně ovládá svoji profesi. Umí komunikovat a je ochotný předávat své zkušenosti nejen studentům, ale i novým pracovníkům. „Být mentorem je příležitost pro seberealizaci a současně je to velká zodpovědnost. Protože čím více bude mentorů, tím více bude mentorovaných a poroste nám kvalita vzdělávání ošetřovatelské péče,“ uvedla Ivana Černá.

O dobrovolnické práci v nemocnicích hovořila Veronika Caltová z Pardubické nemocnice. Vysvětlila, že dobrovolník nenahrazuje práci odborného personálu, ale doplňuje jej tam, kde je to vhodné a možné. Dělá pacientovi společnost, čte a povídá si s ním, doprovodí jej na vycházku. 

„Ale nejdříve jej ve spolupráci s naší servisní dobrovolnickou organizací proškolíme, pojistíme, seznámíme s etickým kodexem a uzavřeme s ním smlouvu, kde jsou jeho práva a povinnosti,“ uvedla Veronika Caltová a dodala: „V Pardubické nemocnici v současné době pracuje pět dobrovolníků v Geriatrickém centru, se dvěma začínáme pracovat na dětském oddělení.“ Světlana Jeřábková doplnila, že ve všech nemocnicích se jedná převážně o studenty, kteří chodí po škole dobrovolně pomáhat, ale bývají to i starší lidé. Styčnou pracovnicí pro dobrovolnictví je náměstkyně ošetřovatelské péče Chrudimské nemocnice Gabriela Medunová: „Pravidla jsou stanovená předpisem a dnes jsme je zde kompletně představili a předali jsme naše zkušenosti z náboru dobrovolníků. Teď je důležité přesvědčit nelékařské pracovníky, aby dobrovolníky využili i na dalších pracovištích, než je LDN, například na rehabilitaci, na neurologii, na dětském oddělení.“

Konferenci pozitivně hodnotila náměstkyně ošetřovatelské péče Svitavské nemocnice Pavla Angelová: „Tím, že jsme se na celý den mohli potkat a naslouchat si, jsme se zároveň více poznali a zprostředkovaně jsme se seznámili i s prostředím ostatních nemocnic. Cítíme se více propojení a určitě bude užitečné se dále setkávat, obohacovat a vnímat.“ S tím souhlasí ředitel Litomyšlské, Orlickoústecké a Svitavské nemocnice Tomáš Julínek: „Naše nemocnice a jejich oddělení spolu už několik let přirozeně spolupracují. Každé prohloubení spolupráce formou osobní výměny zkušenosti povede ke komfortnějším a přirozeným vztahům, které pacienti ocení.“

Zdeňka Hanyšová Celá

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.