Plzeňský kraj si přijel pro zkušenosti s fúzí a se vznikem Nemocnice Pardubického kraje

Plzeňský kraj si přijel pro zkušenosti s fúzí a se vznikem Nemocnice Pardubického kraje
14. července 2016
Vedení Nemocnice Pardubického kraje se podělilo o zkušenosti z procesu fúze a vzniku nové společnosti se zástupci Plzeňského kraje.

Sloučení nemocnic akutní lůžkové péče v Pardubickém kraji do jedné akciové společnosti je inspirací i pro další regiony. O zkušenosti s procesem fúze se zajímala radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Milena Stárková společně s představiteli Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje.

Delegace ze západu Čech se ve středu 13. července nejprve setkala na půdě Krajského úřadu s náměstkem hejtmana zodpovědným za zdravotnictví Romanem Línkem. „Pro náš kraj to byl velmi důležitý proces, kdy jsme zachovali akutní péči ve veřejném vlastnictví, ale jednotlivé nemocnice si přestaly konkurovat a spolupracují. Spolu se změnou úhradové vyhlášky to výrazně přispělo ke zlepšení ekonomiky nemocnic. Umožnilo nám to rovnoměrně investovat i zvýšit platy zdravotníkům,“ uvedl náměstek Línek. Následně se radní Stárková a zástupci Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje přesunuli do Pardubické nemocnice, kde se setkali s představenstvem Nemocnice Pardubického kraje. Jednání poté pokračovalo ještě v Chrudimské nemocnici.

„Velice rádi se o naše zkušenosti z přípravy fúze i z fungování sloučené společnosti podělíme. Na druhou stranu je zatím příliš krátká doba na obšírné hodnocení, od vzniku nové společnosti uplynul teprve rok a půl,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Tomáš Gottvald a dodal: „Už nyní můžeme hovořit o centrálním řízení investiční politiky nebo o výhodách v personální politice. Naším cílem je, aby se z nové společnosti stal kompaktní celek, který si může sám pomoci třeba efektivním využitím pracovní síly nebo efektivním poskytováním zdravotní péče.“

Právě racionální rozložení zdravotní péče bude stěžejním úkolem do dalších let. „Určité typy výkonů by se měly koncentrovat. Nemá smysl, aby se někde dělaly jednotky složitých a nákladných výkonů za rok. Nejen ekonomicky, ale především z pohledu kvality péče, je to nevýhodné. Čím častěji něco děláte, tím více to umíte. Bude to nejen ku prospěchu pacientů, ale mohou z toho plynout i zajímavé finanční úspory,“ uvedl náměstek generálního ředitele pro řízení zdravotní péče Vladimír Ninger a dodal: „Zároveň je ale nutné, aby se lékaři z menších nemocnic zapojili do operačních programů v těchto centrech a byl tak umožněn jejich odborný růst. Tímto způsobem se mohou dostat i ke složitějším výkonům a zároveň mohou získat pocit sounáležitosti.“

Plzeňský kraj je v odlišné situaci než Pardubický kraj. Zdravotnický holding tvoří šest nemocnic - Domažlická nemocnice, Klatovská nemocnice, Stodská nemocnice, Rokycanská nemocnice, Nemocnice následné péče Svatá Anna v Plané a Nemocnice následné péče LDN Horažďovice. Každá z nich však má svou vlastní právní subjektivitu. Nyní proto v Plzeňském kraji uvažují také o tom, zda by nebylo výhodnější nemocnice spojit do jedné akciové společnosti. „Velmi jsem ocenila ochotu pana náměstka Línka i členů představenstva Nemocnice Pardubického kraje se s námi podělit o zkušenosti při slučování nemocnic, je to pro nás velmi cenné. Vzhledem k tomu, že v Plzni sídlí Fakultní nemocnice, vlastní náš kraj pouze čtyři nemocnice akutní a dvě nemocnice následné péče,“ uvedla radní Milena Stárková.

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.