Nemocnice Pardubického kraje odbourává bariéry

Nemocnice Pardubického kraje odbourává bariéry
3. května 2019
Při návštěvě nemocnice mohou pacienti s poruchou mobility narážet na problémy bariérové i společenské. Nemocnice Pardubického kraje v tomto roce školí svůj pomáhající zdravotnický personál pro péči a komunikaci s pacienty se zdravotním postižením.

Úrazy, nehody, vrozené vývojové vady i stáří. To jsou obvykle důvody, které vedou ke zdravotnímu postižení a imobilitě. Školení pro zdravotnický personál, který se o pacienty stará, mají kombinovanou formu teoretické výuky i zážitkového kurzu. Svým konceptem navazují na loňsky cyklus školení personálu nemocnic na péči o osoby s poruchou zraku ve spolupráci s pardubickým TyfloCentrem.

Projekt na rozvoj ošetřovatelské péče a zlepšení komunikačních dovedností pomocného personálu nemocnic bude realizován pod programem Přátelská nemocnice. „V rámci kurzu si vzájemně můžeme přiblížit své "bariéry" a máme možnost se nad nimi zamyslet z hlediska bezpečnosti a přístupnosti nemocnic. Vzhledem k tomu, že chceme dodržovat zásadu "člověk především", vždy je konkrétní zdravotní postižení, handicap, invalidita, disabilita, nebo jak to chceme a můžeme pojmenovat, spojeno s konkrétní osobou a jejími potřebami,“ uvedla Markéta Nemšovská, vedoucí oddělení řízení kvality Nemocnice Pardubického kraje a vedoucí programu Přátelská nemocnice. Kurz pořádá Česká abilympijská asociace (ČAA) se zaměstnanci Centra Kosatec a Nemocnice Pardubického kraje.

Během roku 2019 má být proškoleno 50–100 zdravotníků, kteří se mohou účastnit dvou typů seminářů vždy v dopoledním a odpoledním bloku v každé z lokalit.

Ošetřovatelská péče o osoby s poruchou mobility má svá specifika

Prostřednictvím zážitkového semináře si účastníci školení mohou osobně vyzkoušet roli pacientů se zdravotním postižením. Díky tomu se dokáží v budoucnu lépe vcítit do jejich potřeb. Učí se rozpoznávat vhodné a nevhodné způsoby komunikace a odbourávat zažité stereotypy. U pacientů se zdravotním postižením je nejdůležitější spolupráce zdravotnického personálu s pacientem. Součástí kurzu je proto osvojení si zásad pomoci vozíčkáři, všeobecných pravidel pro manipulaci osob s poruchou mobility, jejich polohování a přemisťování, i správného držení těla asistenta pro prevenci vzniku problémů pohybového aparátu. Účastníci si také sami na vlastní kůži vyzkouší pohyb na vozíku.

„Možností, jak se může pacient s poruchou mobility přemisťovat z vozíku na lůžko a zpět je mnoho, každý si řekne, jaký způsob je pro něj nejlepší, ale je dobré znát teoreticky i s praktickou ukázkou více typů těchto přesunů, abychom mohli pacientovi co nejlépe pomoci. Jízda na vozíku po nerovném terénu či nakloněné rovině není vůbec jednoduchá, což jsme si vyzkoušeli a mnozí se u své jízdy pěkně zapotili,“ upřesnila Markéta Nemšovská.

Jedna z účastnic prvního kurzu, který se konal 14. března ve Svitavské nemocnici, popsala své první dojmy bezprostředně po jeho skončení.

„Ukázali jsme si kompenzační pomůcky, které můžeme v nemocnici používat při péči o hendikepované pacienty jako jsou vozíky, zvedáky a pásy. Viděli jsme i pomůcky, které těmto lidem pomáhají usnadnit jejich každodenní život, například hřebínky a další věci s prodlouženou rukojetí,“ řekla Michaela Nejedlá, všeobecná sestra.

Přínosem pro účastníky byly i informace o pomoci a další podpoře hendikepovaných pacientů například ze strany zdravotních pojišťoven i od Centra Kosatec. Pracovníci centra například zajišťují doprovod hendikepovaného člověka k doktorovi, pomáhají mu s hledáním práce, vyřízením nutných dokladů a podobně.

Mapy areálů nemocnic budou obsahovat označení přístupnosti budov

Vzdělávání personálu je však jen jednou z aktivit programu Přátelská nemocnice. Ve spolupráci s ČAA probíhá mapování objektů a pracovišť ve všech pěti zařízeních Nemocnice Pardubického kraje. „Na základě posouzení odborníky budou objekty a jejich přístupnost kategorizovány podle jednoduchého třídění: zelená = přístupné; oranžová = částečně přístupné (přístupné s podmínkou); červená = obtížně přístupné nebo nepřístupné. Osoby s postižením pak budou moci na našich webových stránkách zjistit před svou návštěvou lékaře, jak se nejlépe k budově a do budovy dostat, nebo zda a s jakou pomocí předem počítat. Je před námi ještě spoustu práce, a to je dobře,“ uzavřela Markéta Nemšovská.

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.