MUDr. Jan Maňaska: Věřím, že mám nemocnicím co nabídnout

MUDr. Jan Maňaska: Věřím, že mám nemocnicím co nabídnout
1. února 2023
Do Nemocnice Pardubického kraje nastoupil na začátku prosince. Co vnímá jako své priority a proč si myslí, že pracovat v nemocnici má spoustu výhod? Přinášíme vám rozhovor s novým oblastním ředitelem pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice Janem Maňaskou.

Jaká byla vaše profesní cesta před nástupem do Nemocnice Pardubického kraje?

Po střední škole jsem nastoupil na Lékařskou fakultu v Hradci Králové. Po jejím absolvování jsem v medicíně, respektive v poskytování zdravotní péče strávil poměrně krátkou dobu a odešel jsem do oblasti, které se říká health care industry – několik let jsem pracoval pro nadnárodní korporaci na manažerských postech v oblasti zdravotnických prostředků. Zhruba po šesti letech jsme pak s panem doktorem Hermanem stáli u zrodu invazivní kardiologie v Pardubicích, kde jsme strávili zhruba jedenáct let. Poté jsem nějakou dobu podnikal a nyní se po několika letech vracím do Pardubické nemocnice. Věřím, že mám Pardubické i Chrudimské nemocnici co nabídnout a že vzájemná spolupráce bude prospěšná.

V Nemocnici Pardubického kraje jste zhruba dva měsíce. Je něco, co vás po vašem příchodu překvapilo?

Mému nástupu předcházela velmi otevřená komunikace, nicméně, i vzhledem k tomu, že mám srovnání se soukromým sektorem, jsem přeci jen byl trochu překvapen tím, že někteří nevidí výhody, které práce v nemocnici přináší. Můžeme mluvit o nějakých dílčích problémech, ale to jsou vždy záležitosti k řešení. 

Máte, coby oblastní ředitel pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice, téma, které by bylo potřeba prioritně řešit?

Těch oblastí je celá řada. Obecně půjde určitě o zefektivnění fungování obou nemocnic. Pak je tu velká otázka personální stabilizace a vzdělávání. V Česku máme dva světy, a to svět fakultních nemocnic, kde je personální situace diametrálně odlišná od toho druhého světa nefakultních nemocnic. Čím dále se pohybujeme od fakultní nemocnice, tím je personální situace komplikovanější. A zde vidím roli Pardubické nemocnice, která je svou velikostí a strukturou péče blíže nemocnicím fakultním, byť není přímo v týmu, ale velmi se jim blíží. Myslím, že Pardubická nemocnice by se měla podílet na vzdělávání lékařů i pro ostatní nemocnice naší společnosti.

Pokud bych měl dát nějaké konkrétní priority, je to v případě Chrudimské nemocnice jednoznačně stabilizace a uklidnění situace. Chrudimskou nemocnici nechceme ztratit. Doufám, že se nám to postupně daří a nakonec se podaří stabilizovat i interní oddělení. Zatím to vypadá, že jsme na dobré cestě.

V Pardubicích je teď jednou z priorit zdárné dokončení výstavby nového pavilonu. Ted už jsme v rozjetém vlaku, který se blíží do cílové stanice, a jenom stěhování oddělení bude poměrně náročný logistický proces, který nesmí narušit chod nemocnice.

Když se vrátíme k Chrudimské nemocnici, konkrétně k internímu oddělení, byl zde plán stabilizovat stacionář, příjmové i odborné ambulance a pustit se do postupné obnovy lůžkového oddělení, pravděpodobně v širším spektru interních oborů. Mění se něco na tomto plánu?

Základní kroky už byly v běhu před mým nástupem a nemocnice se intenzivně snažila získat plně kvalifikovaného lékaře L3, který by přišel a stal se hlavou oddělení. To se nám před několika dny povedlo. Pokud se nestane nic neočekávaného, nastoupí v dubnu letošního roku nový primář. V tuto chvíli jednáme i o tom, že by se v následujících týdnech začal pomalu zapojovat a poznávat chod oddělení.

Ve chvíli, kdy opravdu nastoupí, je možné začít oddělení budovat. Bude to přirozeně v postupných krocích. Žádný zázrak v podobě okamžitého otevření padesáti interních lůžek se ale samozřejmě konat nebude, to je nereálné. Pořád je potřeba ještě doplnit lékařský personál. Situace s interními lékaři v České republice je velmi komplikovaná, to všichni vědí, a stále platí, že pokud je adekvátní počet lékařů ve fakultních nemocnicích, v menších je situace naprosto odlišná, a to velmi těžká. Naštěstí i teď máme v odborných ambulancích a interním stacionáři jednak plně erudované lékaře, a jednak ty, kteří jsou velmi blízko získání specializované odborné způsobilost. A to nám může výrazně pomoci stabilizovat celý tým interny. 

Další aktuality

Pardubická nemocnice otevírá nový pavilon urgentního příjmu a chirurgických oborů

1. března 2024

Špičkové technologické vybavení, moderní prostředí a velký skok v kvalitě poskytované péče nejen pro krajské město, ale pro celý region. Necelé tři roky po podpisu smlouvy se v Pardubické nemocnici slavnostně otevřel nový pavilon urgentního příjmu a chirurgických oborů. Osmipodlažní budova s heliportem na střeše se stala dominantou nejen areálu Pardubického nemocnice.

Chirurgický robot je technika světové úrovně, říká přednosta Lukáš Sákra.

26. února 2024

„Pardubické nemocnici to přináší tu nejmodernější medicínu, která v současné době na světe je,“ říká o novém chirurgickém robotovi da Vinci Xi přednosta Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice Lukáš Sákra. Supermoderním robotickým systémem je vybavený jeden z jedenácti operačních sálů nového pavilonu urgentního příjmu a chirurgických oborů. Robotická chirurgie je v Nemocnici Pardubického kraje naprostou novinkou, a i zkušení chirurgové se s ní musí několik měsíců učit pracovat. Technologie byla původně vyvinutá mimo jiné i pro vesmírné lety, říká v rozhovoru přednosta Lukáš Sákra.