Letošní Evropský antibiotický den je zaměřen proti „samoléčbě“ antibiotiky

Letošní Evropský antibiotický den je zaměřen proti „samoléčbě“ antibiotiky
11. listopadu 2014
Evropský antibiotický den je každoroční evropská iniciativa v oblasti veřejného zdraví. Tradičně na 18. listopadu ji vyhlašuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí a podporuje ji Světová zdravotnická organizace. Připojuje se k ní i Antibiotické středisko Pardubické krajské nemocnice, a.s.

Cílem této iniciativy je zvýšení informovanosti o hrozbách, které představují baktérie rezistentní vůči antibiotikům, a o zodpovědném používání antibiotik. Aktuální údaje ukazují, že v celé Evropě narůstá počet pacientů infikovaných rezistentními baktériemi. Antibiotická rezistence tak významně ohrožuje veřejné zdraví.

„Bakterie se proti antibiotikům brání tím, že pozmění svou genetickou strukturu. V případě závažného onemocnění pak mohou být neúčinná. Proto je nutné používat antibiotika velmi zodpovědně. A právě na tuto problematiku upozorňuje Evropský antibiotický den, který má letos vůbec poprvé celosvětovou podobu," uvedla Eva Zálabská, primářka oddělení klinické mikrobiologie Pardubické krajské nemocnice, a.s.

Nosným tématem letošního ročníku této osvětové iniciativy je samoléčba antibiotiky. Směřuje především do jihoevropských zemí, jako jsou Řecko, Itálie nebo Španělsko, kde je možné antibiotika zakoupit volně v lékárně bez předpisu.

„U nás toto možné není. Snad jedině by se to mohlo týkat konzumace antibiotik, která někomu zůstanou doma po nějaké dřívější terapii," poznamenala primářka Zálabská. „V širším kontextu tohoto tématu se však poměrně často objevují situace, kdy se pacienti domáhají předepsání antibiotik u lehčích viróz. To je však na místě až tehdy, pokud dojde k bakteriální komplikaci. Indikace antibiotik jednoznačně patří do kompetence lékaře, nikoliv na přání nemocného. I tuto problematiku by měl Evropský antibiotický den připomenout laické i odborné veřejnosti," dodala.

Neuvážlivé používání antibiotik vede k rostoucímu výskytu bakterií, které jsou vůči nim odolné. Možnosti léčby jsou pak výrazně omezené či zhoršené, snižuje se kvalita života a naopak rostou náklady na zdravotní péči. V důsledku rezistentních infekcí v Evropě každoročně zemře zhruba 25 tisíc lidí a náklady na léčbu těchto infekcí přesahují 1,5 miliardy eur ročně. Podle Světové zdravotnické organizace je léčba rezistentní infekce až stokrát nákladnější než léčba infekce způsobené nerezistentními kmeny bakterií.

„Zneužívání antibiotik vede k nárůstu rezistence, tedy odolnosti bakterií vůči antibiotikům. Může nastat i situace, že v závažných případech nejsou antibiotika účinná, protože bakterie jsou proti nim odolné. Některé bakterie produkují enzymy, které ničí antibiotika, jiné se brání dalšími ´protiantibiotickými´ mechanismy," uvedla primářka Zálabská. „Uvážlivé používání antibiotik může pomoci zastavit vývoj rezistentních baktérií a zachovat účinnost antibiotik pro příští generace," dodala.

V souvislosti s aktivitami Evropského antibiotického dne má veřejnost v týdnu od 17. listopadu 2014 možnost informovat se o rizicích spojených s užíváním antibiotik v jakékoliv lékárně v České republice. Informace každému zájemci podají i pracovníci lékárny pro veřejnost Pardubické krajské nemocnice, a.s.

Mgr. Dušan Korel, tiskový mluvčí

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.