Lékaři a sestry Pardubické krajské nemocnice se školili v boji proti nebezpečným infekcím

Lékaři a sestry Pardubické krajské nemocnice se školili v boji proti nebezpečným infekcím
2. prosince 2014
Skupina pardubických zdravotníků se oblékla do speciálních žlutých ochranných obleků a přetlakových skafandrů. A vzápětí vyrazili na jednotku intenzivní péče bojovat o život pacienta s vysoce nakažlivou chorobou. Pardubická krajská nemocnice, a.s. nepodceňuje aktuální riziko nebezpečných infekčních nemocí typu Ebola či SARS. Několik lékařů a zdravotních sester absolvovalo instruktáž v Centru biologické ochrany v Těchoníně, které je jedním ze středisek Vojenského zdravotního ústavu.

„Nejdůležitější pro nás byl nácvik použití speciálních osobních ochranných pracovních prostředků, které jsou určeny pro kontakt s nemocným a jeho transport. Na doporučení pracovníků těchonínského centra jsme si pořídili ochranné obleky stejného typu. Proto pro nás bylo nesmírně cennou zkušeností vyzkoušet si přesný postup v oblékání a svlékání těchto speciálních ochranných prostředků krok za krokem," uvedl náměstek léčebně preventivní péče Roman Michálek.

Centrum biologické ochrany v Těchoníně je specializovaným zdravotnickým zařízením Armády České republiky. Jako jediné zařízení v zemi splňuje podmínky pro zajištění pacientů pro stupeň biologické ochrany číslo 4. Zdejší specializovaná infekční nemocnice je schopná izolovat a léčit lidi, kteří jsou nakažení vysoce nebezpečnými infekčními nemocemi, např. SARS, hemoragické (krvácivé) horečky jako Ebola, Marburg, Lassa, multirezistentní tuberkulóza či pravé neštovice.

„Nemocnice v Těchoníně se umí se postarat nejen o nemocného s vysoce nakažlivou chorobou, ale je schopna poskytnout zdravotní péči i v jiné oblasti, jako je závažný úraz, neodkladná operace nebo třeba porod," poznamenal náměstek Michálek a dodal: „Proto je pro nás užitečné, že si můžeme nacvičit většinu postupů při poskytování zdravotních služeb v tomto prostředí. Velkou výhodou je výcvik zdravotníků na ´fantomech´ se simulací většiny kritických situací, včetně zajištění dýchacích cest a žilního vstupu, umělé plicní ventilace, reakcí na změny zdravotního stavu, jako jsou poruchy srdečního rytmu, změny tlaku krevního a podobně. Žádné jiné zařízení v naší republice není v tomto směru tak připraveno."

Instruktáž v Těchoníně před několika týdny absolvovali lékaři a zdravotní sestry z infekčního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. Nyní se na stejné místo vydali jejich kolegové z anesteziologicko-resuscitačního oddělení a oddělení úrazové chirurgie Chirurgické kliniky.

Všichni si pod dohledem zkušených instruktorů nejprve vyzkoušeli nácvik oblékání speciálních ochranných obleků s dýchacími maskami a také neméně důležité jejich svlékání, neboť i při této činnosti a špatném postupu hrozí riziko přenosu infekce. Následně se pardubičtí zdravotníci navlékli do přetlakových ochranných obleků a zkusili si v nich modelové situace na jednotce intenzivní péče - poskytnutí zdravotní péče nemocnému s vysoce nakažlivou chorobou v kritickém stavu a nácvik ošetření pacienta s obdobnou infekční nemocí, který sice nebyl v ohrožení života, ale utrpěl úraz.

„Jsme velice vděčni pracovníkům Centra biologické ochrany v Těchoníně, že nám umožnili absolvovat tyto instruktážní kurzy. Našim lékařům a sestrám přinášejí velmi užitečné poznatky a zkušenosti v této oblasti. Protože je nezbytné tyto dovednosti trvale udržovat a cvičit, jsou na základě navázané spolupráce v plánu další návštěvy nemocnice v Těchoníně. Považuji to za zásadní přínos pro erudici zdravotníků naší nemocnice, která hraje roli spádového lůžkového zařízení akutní péče krajského typu," řekl náměstek Michálek.

Mgr. Dušan Korel

Další aktuality

Při sportu nepřeceňujte síly, radí lékař Martin Kubrycht

9. srpna 2022

Chcete v létě udělat něco pro sebe a svou fyzickou i psychickou kondici? Příjemně se odreagovat, protáhnout tělo, shodit přebytečné kilogramy nebo si zasportovat pro radost? Výborný nápad. Pohyb je zdravý a potřebný, ale je dobré také vědět, na co si dát při sportování v tomto období pozor. Odpovídá lékař Martin Kubrycht, který na kardiologickém oddělení Interní kliniky Pardubické nemocnice vede Centrum zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny.

Zvažujete plastickou operaci? Využijte léto ke konzultaci a plánování

4. srpna 2022

Nejste spokojeni například se svými převislými očními víčky nebo vás trápí vzhled vašich prsou? Pak právě teď je ten správný čas potkat se s plastických chirurgem a vše s ním pečlivě probrat a případně naplánovat. „Nejvhodnější je provádět plastické operace na podzim nebo v zimě, kdy nesvítí tolik slunce, není takové teplo a vše se lépe hojí. Už v létě je tak dobré vše zkonzultovat a připravit,“ podotýká lékařka plastické chirurgie Pardubické nemocnice Ludmila Hýžová Šafusová, která také popsala, jak výše zmíněné operace probíhají.