Krve není nazbyt. Nemocnice by uvítaly nové dárce. Výzva po sociálních sítích ale pomohla situaci zlepšit

25. října 2022
Covid-19, ale i nemocnost s dalšími respiračními či jinými onemocněními jsou důvodem, proč se transfuzní oddělení Nemocnice Pardubického kraje potýkají s nedostatkem krve. Výzva k dárcům po sociálních sítích ale pomohla situaci zlepšit.

Transfuzní oddělení aktuálně nemají krve nazbyt, důvodem je především to, že dárci často ruší či přeobjednávají své termíny odběru hlavně z důvodu nemocnosti. Největší nedostatek pociťuje v tuto chvíli transfuzní oddělení Pardubické nemocnice, další dárce by však uvítaly i ostatní transfuzní stanice v našem regionu.

Velké poděkování za reakci po výzvě

„Velmi nás potěšilo, jak lidé zareagovali na výzvu po sociálních sítích. Hned v pátek 21. října přišlo na odběr 112 dárců, z toho 7 prvodárců. V pondělí 24. října to bylo 94 dárců, z toho 8 prvodárců,“ informuje Helena Geierová, primářka transfuzního oddělení Pardubické nemocnice. „U prvodárců jsme často slýchali, že o darování krve už v minulosti přemýšleli, ale že je naše výzva na sociálních sítích motivovala k tomu, aby to skutečně udělali,“ sděluje Helena Geierová. „Všem, kteří nám pomohli, pomáhají a pomáhat budou, patří velký dík,“ dodává primářka transfuzního oddělení Pardubické nemocnice.

Podobně hovoří i její kolegyně a kolegové z ostatních oddělení, které spadají pod Nemocnici Pardubického kraje. Například do Svitavské nemocnice přišlo darovat krev v pátek 21. října přes pět desítek lidí, z toho desetina byla prvodárců. V Orlickoústecké nemocnici to bylo 67 dárců, z toho dva prvodárci.

Nové dárce by uvítali také v Litomyšlské nemocnici. „Stejně tak jako s těmi stávajícími se snažíme pracovat. Ideální je, když chodí pravidelně,“ podotýká primářka hematologicko-transfuzního oddělení Litomyšlské nemocnice Zdenka Fenclová.

V Chrudimské nemocnici v minulém týdnu zkomplikoval situaci covid. „Momentálně ale nouzi o dárce nemáme,“ uvádí primářka hematologicko-transfuzního oddělení Chrudimské nemocnice Věra Šebková.

Kdo se může stát dárcem krve?

„Dárcem krve se může stát každý člověk dlouhodobě žijící v ČR ve věku 18–65 let, vážící minimálně 50 kg, který neprodělal nebo netrpí závažnějším onemocněním, kdy by jeho odběr ohrozil jeho zdraví nebo zdraví případného příjemce,“ říká primářka transfuzního oddělení Pardubické nemocnice s tím, že stále platí, že v České republice chybí asi 100 000 dárců. Není proto divu, že jsou dárci krve tolik potřební a noví vítáni, a to nehledě na krevní skupinu.

Pokud dárcovství zvažuje člověk po prodělaném covidu-19, při průběhu onemocnění bez komplikací může přijít na odběr po 14 dnech. „Osoby po těžším průběhu covidu, která vyžadovala například hospitalizaci nebo léčbu antibiotiky, mohou přijít na odběr krve měsíc po ukončení léčby,“ doplňuje primářka.

Všechny kontakty a informace k darování krve v jednotlivých nemocnicích zájemci najdou zde.

Pardubická nemocnice

Dárci se mohou k odběru objednávat na telefonním čísle 466 014 906 nebo na darci.pkn@nempk.cz.

Svitavská nemocnice

Dárci se mohou k odběru objednat a domluvit si svůj termín na čísle 461 569 411 v době 6.30–14.30 hodin. Ve středu mohou přijít prvodárci k odběru bez objednání.

Od 1. 1. 2023 rozšiřujeme odběry plné krve vedle pátků o každou středu (do konce tohoto roku o první středu v měsíci).

Litomyšlská nemocnice

Dárci se mohou k odběru objednat na čísle 461 655 436. Prvodárci mohou přijít v úterý a pátek v době 6.30–8.30 hodin bez objednání.

Orlickoústecká nemocnice

Stávající dárci se k odběru mohou objednat na telefonním čísle 465 710 423 denně v době 6.30–14.30 hodin. Prvodárci mohou v pátek v době 6.30–9.30 hodin přijít bez objednání.

Chrudimská nemocnice

K darování krve je nezbytné předchozí objednání na čísle 469 653 492.