Dárci krve

Současná medicína se bez darované krve neobejde, nelze ji totiž nijak vyrobit ani nahradit. Je důležitá nejen v případě těžkých úrazů, operací, ale i při léčbě otrav. Na darované krvi jsou celoživotně závislí lidé na dialýze či se zhoubnými nemocemi krve. Z krve se také vyrábějí léky pro nemocné s poruchami její srážlivosti, s poruchami obranyschopnosti či pro pacienty s popáleninami. Není proto divu, že jsou dárci krve tolik potřební. Pokud dárcovství zvažujete, může vás povzbudit skutečnost, že jedním odběrem krve můžete zachránit až čtyři lidské životy.

Dárcovství krve je bezplatné. Nejde jen o morální důvody, ale i o fakt, že finanční motivy by mohly mezi dárce přivést lidi, kteří kvůli tomu zamlčí důležité údaje o sobě, svém chování a zdravotním stavu (vlnu nákaz infekcí HIV v osmdesátých letech způsobili především placené odběry krve). Ovšem samotné dárcovství je spojeno s celou řadou výhod. Jde například o možnost odepsat si ze základu daně za každé darování krve 3000 Kč, bonusy od zdravotních pojišťoven ve formě příspěvků na vitaminy, masáže, plavání (na konkrétní výhody se zeptejte své zdravotní pojišťovny) a další.

Dárcem se může stát každý zdravý člověk dlouhodobě žijící v České republice ve věku 18–65 let vážící minimálně 50 kg, který prodělal nebo netrpí závažnějším onemocněním kvůli kterému by odběr ohrozil jeho samotného nebo případného příjemce.

Jak darování probíhá?

Po objednání na darování krve vás na transfuzním oddělení seznámí s poučením pro dárce krve a vyplníte dotazník, jehož prostřednictvím se zjišťují prodělané choroby, užívané léky, možný kontakt s infekcí, otázky směřují i k rizikovému chování. Poté se zaregistrujete u příjmu. Bude vám odebrán předodběrový vzorek krve a současně odevzdáte i vzorek moči. Po lehkém občerstvení absolvujete vyšetření u lékaře. Pokud vás uzná za schopného odběru, následuje samotný odběr krve, který netrvá déle než deset minut. Po odchodu z odběrového boxu obdržíte potvrzení o odběru a potvrzení pro zaměstnavatele. Poté můžete znovu využít nabídky občerstvení.

Jak se připravit na odběr?

  • Ráno dietně posnídejte.
  • Před odběrem nekuřte.
  • Na odběr nechoďte na lačno. Večer před odběrem ale omezte tučná jídla a nepijte alkohol.
  • Pijte nealkoholické nápoje v dostatečném množství.
  • K odběru nechoďte, pokud se necítíte zdrávi.
  • K odběru si vezměte občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny a legitimaci dárce krve.

 

Pardubická nemocnice

Dárci krve se musí na odběr předem objednat na e-mailu darci.pkn@nempk.cz nebo na čísle 466 014 906. Při objednání vždy uveďte rodné číslo a krevní skupinu.

Odběry dárců krve

Pondělí a čtvrtek od 7.00 do 11.00 hodin

První středa v měsíci od 14.00 do 17.00 hodin

Odběry plazmy

Úterý, středa (mimo první středu v měsíci) a pátek od 7.00 do 12.00 hodin

Odběry na autotransfuzi

Úterý od 7.00 do 10.00 hodin

Více informací naleznete ZDE.

 

Chrudimská nemocnice

Objednat k odběru (týká se i prvodárců) se lze na čísle 469 653 492, přímo v odběrovém centru v provozní době (pondělí, středa a čtvrtek od 6.00 do 14.00 hodin) nebo na e-mailu darcikrve.chn@nempk.cz (vyčkejte vždy zpětného potvrzení pracovníkem odběrového centra, bez něho je objednání neplatné).

Odběry krve

Pondělí, středa a čtvrtek od 6.00 do 9.00 hodin

Odběry krve prvodárců

Pondělí, středa a čtvrtek od 6.00 do 8.00 hodin

Odběry na autotransfuzi

Středa od 9.30 do 10.30 hodin vždy po předchozím objednání lékařem odběrového centra.

V době odběru krve je pro dárce zajištěno bezplatné parkování v areálu nemocnice. K parkování je možné využívat odstavnou plochu za zadní vrátnicí (směr Vlčnov) vlevo naproti dětskému oddělení.

Více informací naleznete ZDE.

 

Orlickoústecká nemocnice

Objednávat se můžete na telefonním čísle 465 710 423 nebo osobně v kartotéce transfúzního oddělení.

Odběry krve

Pátek od 7.00 do 10.00 hodin

Odběry plazmy

Pondělí od 7.00 do 16.00 hodin

Úterý, středa a čtvrtek od 7.00 do 13.00 hodin

Odběry na autotransfuzi:

Pátek od 9.00 hodin

Pro dárce je po dobu odběru vyhrazeno pět parkovacích míst v ulici Jana a Josefa Kovářů. Parkovat zde mohou bezplatně na základě parkovací karty vydávané přímo na oddělení v kartotéce.

Více informací naleznete ZDE.

 

Litomyšlská nemocnice

Dárci se mohou k odběru krve objednat telefonicky na čísle 461 655 436 (po 14. hodině na 461 655 438). Prvodárci mohou v odběrové dny plné krve přijít bez objednání v době od 6.30 do 8.30 hodin.

Odběry krve

Úterý od 6.30 do 9.00 hodin

Pátek od 6.30 do 9.00 hodin

Odběry plazmy

Pondělí, středa a čtvrtek od 6.30 do 13.00 (na základě objednání také první pondělí v měsíci až do 15.30 hodin).

Odběry na autotransfuzi

Úterý od 8.30 do 10.00 hodin

Více informací naleznete ZDE.

 

Svitavská nemocnice

Pro odběr krve i plazmy je nutné se objednat přes internet ZDE či telefonicky na číslech 461 569 411 nebo 461 569 123, případně na e-mailu hto.syn@nempk.cz.

Odběry krve

Pátek a první středa v měsíci od 6.00 do 9.00 hodin

Odběry plazmy

Pondělí až čtvrtek dle objednání

Více informací naleznete ZDE.