Citrusy na povzbuzení, pelargónie zase na zklidnění. Nejen vonné oleje mohou při porodu pomoci, říká vedoucí sestra porodnice

Citrusy na povzbuzení, pelargónie zase na zklidnění. Nejen vonné oleje mohou při porodu pomoci, říká vedoucí sestra porodnice
23. června 2022
Aromaterapii, ale i homeopatii se dlouhodobě věnuje vedoucí sestra porodnického oddělení Orlickoústecké nemocnice Veronika Hainišová. Rodičkám jsou tak v případě zájmu tyto metody dostupné v průběhu porodu a mohou se o nich s porodní asistentkou poradit i při individuálních konzultacích.

Co vás vůbec zavedlo k práci ve zdravotnictví?

Když jsem byla malá, trávila jsem jako pacient poměrně hodně času po nemocnicích a jako dítěti se mi tam vždycky líbilo. A právě tehdy asi také vzniklo moje přání studovat střední zdravotnickou školu. V rámci praxí jsem pak prošla vedle dalších oddělení gynekologií a nakoukla i na porodní sály. Ta práce se mi natolik líbila, že jsem se nakonec rozhodla vystudovat porodní asistenci. A dnes je to už patnáct let, co pracuji na porodnici.

Vy se v rámci své práce mimo jiné zabýváte aromaterapií a homeopatií, rodičkám také v těchto oblastech nabízíte konzultace. Proč jste se těmto metodám začala více věnovat?

Od mého dětství jsme tyto metody využívali doma, takže jsem je vždy vnímala jako úplně přirozenou součást života a viděla jsem, že fungují. A právě do porodnictví se obě tyto metody výborně hodí. Proto jsem si udělala i kurz aromaterapie v Institutu aromaterapie, pak také kurz aromaterapie v těhotenství a při porodu, stejně tak kurz homeopatie pod Homeopatickou lékařskou asociací. Pokud to jde, i nyní se snažím čas od času účastnit se dalších kurzů a konferencí.

Jak konkrétně na porodnici využíváte aromaterapii? Jak vůbec mohou éterické oleje působit na naše smysly a tělo?

Z mých zkušeností v současné době chce hodně žen prožít svůj porod přirozeně a aromaterapie je jednou z možností, jak jim v tom pomoci. V aromaterapii esenciální (éterické) oleje působí na člověka buď skrze dýchací cesty, nebo přes kůži, a ovlivňují nejen psychiku, ale i fyzický stav. Na porodnici používáme různé metody – formou inhalací, tedy s pomocí aromalampy, éterické oleje můžeme přidat také do vany nebo i do klystýru, případně je využít při masáži. Tu může dělat jak porodní asistentka, tak i partner nebo doprovod rodičky, kterému porodní asistentka poradí.

Můžete zmínit některé konkrétní vůně, které pomáhají?

U nás na porodnici často využíváme hřebíček, šalvěj a jasmín – zrovna všechny tyto tři oleje působí jako děložní tonika, to znamená, že podporují kontrakce. Dále využíváme olej Palmorůžová, který působí na povolení porodních cest. Do aromalamp také využíváme různé druhy citrusů – mandarinku a citron. Citrusy povzbuzují psychiku, což je při porodu velmi důležité, a navíc téměř nemají kontraindikace. Dále používáme například litseu nebo geránium, tedy pelargonii, která umí jak psychicky, tak fyzicky krásně zklidnit. Někdy využíváme také kadidlo, které dobře odbourává případné negativní zkušenosti z dřívějších porodů. Máme zkušenost, že tyto oleje jsou při porodu opravdu dobrými pomocníky.

S aromaterapií tak trochu souvisí i bylinná napářka, kterou rodičkám nabízíte. Jaký je její význam?

Bylinná napářka pomáhá prokrvit a prohřát ženské orgány, při porodu působí na psychiku ženy, uvolňuje porodní cesty, povzbuzuje kontrakce a celkově působí i na relaxaci. Napářku je možné využít i před porodem jako přípravu, případně jako podporu hojení po porodu. Existuje i celá řada směsí, které se používají i mimo období porodu – menstruační, na podporu plodnosti, na podporu otěhotnění, v klimakteriu…

A jak je u vás využívána homeopatie?

Pokud o ni má žena zájem, při samotném porodu, po odtoku plodové vody, používáme homeopatika, která připravují porodní cesty. Naředíme je do vody a rodička si je pravidelně popíjí. S homeopatií však pracujeme už před samotným porodem na předporodních kurzech, kdy doporučujeme směs homeopatik jako přípravu k porodu, nebo v rámci konzultací – nastávajícím maminkám pomáhá s problémy, jako je pálení žáhy, křečové žíly nebo otoky. Hodně se pak homeopatie využívá také při kojení a v šestinedělí. Jaké jsou možnosti a co konkrétně využít, vždy probereme na případné konzultaci.

Kromě aromaterapie, homeopatie a bylinné napářky nabízí orlickoústecká porodnice i další služby. Zmínila byste některé?

Určitě, nově jsou to konzultace s jednou z našich lékařek k traumatům z předchozích porodů. Pokud má žena obavy z nadcházejícího porodu, může se na naši porodnici obrátit. Dále to je akupunkturní předporodní příprava od 36. ukončeného týdne těhotenství, nebo předporodní kurzy a kurzy kojení. Kromě toho bych určitě zmínila také rebozo – mexický šátek, který lze využít nejen při porodu, ale také v těhotenství a šestinedělí.

Několikrát jste zmínila přípravu na porod. Je něco, co byste jako porodní asistentka rodičkám doporučila?

K přípravě na porod je určitě vhodné navštívit právě předporodní kurz. Protože je porod fyzicky náročná záležitost, je také dobré i cvičení nebo plavání pro těhotné – ve vodě se těhotným ženám cvičí lépe, mohou posílit přímé břišní svaly, což na suchu nemohou, a získají lepší kondičku. Plavání také působí jako prevence křečových žil. Jak už jsem zmínila, dále je možné využívat homeopatii nebo aromaterapii, případně bylinnou napářku a od 36. týdně také lněné semínko. Především je to však o hlavě – někdy se setkáváme s tím, že ženy mají po porodu pocit, že selhaly, pokud vše neprobíhalo tak, jak si představovaly i přesto, že pro to udělaly maximum z výše zmíněného. Vždy je ale nejdůležitější to, že žena sama je v pořádku a má doma zdravé miminko.


Podrobnosti včetně kontaktů naleznete na webových stránkách porodnice Orlickoústecké nemocnice.

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.