Chirurgický přístroj i přenosné EEG. Nadační fond S námi je tu lépe! zhodnotil dokončený projekt a vyhlásil nový

Chirurgický přístroj i přenosné EEG. Nadační fond S námi je tu lépe! zhodnotil dokončený projekt a vyhlásil nový
7. prosince 2022
Vyhlášení nového projektu, zhodnocení předchozího i poděkování všem příznivcům a partnerům. To byl hlavní cíl předvánočního setkání Nadačního fondu Orlickoústecké nemocnice S námi je tu lépe!, které se uskutečnilo první prosincový pátek v Jablonném nad Orlicí.

Nadační fond byl založen v únoru roku 2013, v příštím roce tak oslaví již deset let. Za tu dobu se realizovaly projekty za zhruba dvanáct milionů korun, což si dovolím říci, je v rámci nemocničních nadačních fondů excelentní částka,“ uvedl člen správní rady Nadačního fondu a primář ORL Orlickoústecké nemocnice Josef Hájek.

Letošní projekt pomůže při zlomeninách

Letošním projektem, na nějž se podařilo vybrat prostředky a který bude díky příznivcům Nadačního fondu realizován, je pořízení moderního přístroje pro operační ošetření zlomenin ruky a nohy. „Těm, kteří přispěli k tomu, abychom mohli modernizovat naše operační možnosti, patří obrovský dík,“ řekl na setkání primář chirurgického oddělení Orlickoústecké nemocnice Aleš Siatka. „Systém, který díky Nadačnímu fondu budeme moci pořídit, je unikátní v tom, že umožňuje přesnější vrtání s možností oscilace vrtáku, která zabrání namotání přilehlé jemné struktury, například nervu na prstech, na vrták, a tak jejímu poranění. Péče tak bude přesnější a šetrnější, což povede k lepším výsledkům hojení úrazů,“ dodal primář Siatka.

Přenosné EEG najde využití napříč nemocnicí

Hlavním bodem setkání pak bylo především představení nového projektu, vyhlášeného na rok 2023. Stal se jím společný projekt dětského, neurologického a ARO oddělení Orlickoústecké nemocnice, jejichž cílem je pořízení tzv. bed-side EEG, tedy přenosného EEG přístroje. Díky němu je možné zaznamenávat mozkové aktivity a momentální stav mozku pacienta přímo na lůžku. Využití tento přístroj najde nejen na oddělení, která projekt předložila, ale napříč celou nemocnicí. „Na dětském oddělení se stále častěji setkáváme s dětmi, i velmi malými dětmi, které mají poruchy na pomezí neurologie, psychiatrie i dalších oborů a objevují se u nich projevy, u nichž těžko odhalujeme, co je způsobuje. A přestože máme skvělé zobrazovací metody, povětšinou jsou to metody statické, to znamená, že nezobrazují, co se v mozku děje. Proto věříme, že přenosný EEG by nám velmi pomohl,“ uvedl primář dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice Luděk Ryba příklad, kde by přístroj našel využití. Přenosné EEG však lze využít například i pro odhalování poruch spánku nebo u pacientů v bezvědomí.

Nespornou výhodou přístroje, který Nadační fond na příští rok vyhlásil, je i to, že zvládne několikahodinové záznamy, umožňuje jejich bezdrátový přenos a lze jej využít nejen u lůžka pacienta, ale i v domácím prostředí.

I když poslední roky osobnímu setkávání příliš nepřály, věřím, že jsme tuto pauzu předvánočním setkáním dohnali a je skvělé vědět, že dobrá věc stále běží dál,“ dodal na závěr setkání, jehož se zúčastnili podporovatelé a zástupci z řad měst, obcí i firem, předseda Nadačního fondu S námi je tu lépe! Kvido Štěpánek.

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.