Vyjádření k reportáži ČT

12. ledna 2017
Vyjádření vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, a.s. k reportáži České televize ze dne 6. ledna 2017 k veřejné zakázce „Pořízení vnějšího orientačního systému pro společnost Nemocnice Pardubického kraje, a.s. - 1. etapa“.

Česká televize odvysílala dne 6. ledna 2017 reportáž o výběru dodavatele v zakázce „Pořízení vnějšího orientačního systému pro společnost Nemocnice Pardubického kraje, a.s. - 1. etapa“, kde byl zpochybněn postup uveřejnění zakázky a výběr vítěze této veřejné zakázky. Zahájení zadávacího řízení této veřejné zakázky bylo standardně a transparentně zveřejněno na webovém profilu zadavatele na portálu www.e-zakazky.cz. Pro společnost Nemocnice Pardubického kraje a.s. v roli zadavatele je toto umístění v souladu s právní úpravou a interním předpisem používáno pro zveřejnění veřejných zakázek malého rozsahu zadávaných mimo režim zákona (do dvou milionů korun českých). Odkaz je umístěn na www stránkách společnosti www.nempk.cz v sekci Obchodní partneři – Veřejné zakázky.

Soutěž byla zveřejněna dne 2. prosince 2016 s termínem podání nabídek do 21. prosince 2016. Na základě zveřejnění zadávacího řízení mohl podat nabídku v této veřejné zakázce kterýkoli subjekt na relevantním trhu. V zadávací dokumentaci bylo transparentně uvedeno, že se na přípravě zadávací studie podílela firma Lsk orientační systémy s.r.o., což je postup výslovně dovolený zákonem č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek v rámci tzv. předběžných tržních konzultací. Tato společnost byla oslovena v rámci předběžných tržních konzultací z důvodu velmi dobrých zkušeností s touto společností, která připravovala část značení při výstavbě Multioborového pavilonu.

Tuto předchozí soutěž vypisoval Pardubický kraj a vybral za vítěze právě firmu Lsk – orientační systémy s.r.o.

K podmínkám zadávacího řízení bylo možno podat dodatečné dotazy a požádat o vysvětlení, což nikdo neučinil.

Oznámení o výběru dodavatele bylo na portálu www.e-zakazky.cz zveřejněno 28. prosince 2016. Zakázku vyhrála firma Lsk - orientační systémy s.r.o. Smlouva po jejím uzavření, včetně ceny, bude opět zveřejněna na profilu zadavatele. Veřejná zakázka na Pořízení vnějšího orientačního systému pro společnost Nemocnice Pardubického kraje, a.s. - 1. etapa byla vyhlášena na základě podkladů předložených Provozně technickým úsekem společnosti s tím, že její vyhlášení bylo projednáno a schváleno představenstvem společnosti. Bylo rozhodnuto o realizaci 1. etapy – tedy zhotovení orientačního systému pro Pardubickou a Chrudimskou nemocnici, a to vzhledem k dotaci od Pardubického kraje ve výši 1 500 000,- Kč. Vzhledem k finančnímu objemu, kdy předpokládaná hodnota veřejné zakázky byla stanovena ve výši 1 240 000,-Kč bez DPH, byl zvolen postup dle zákona č. 134/2016 Sb. tedy veřejná zakázka malého rozsahu, kdy bylo postupováno v souladu s interní směrnicí a přiměřeně byl aplikován zákon, byť se jedná o zakázku mimo režim zákona. Na základě výše uvedených skutečností společnost Nemocnice Pardubického kraje jednoznačně odmítá jakékoliv pochybení při zveřejnění veřejné zakázky a výběru dodavatele.