Všechny centrální sterilizace Nemocnice Pardubického kraje získaly novou certifikaci

5. dubna 2018
Všech pět našich pracovišť centrálních sterilizací úspěšně absolvovalo audit certifikačního orgánu dle nové normy pro sterilizaci zdravotnických prostředků.

Jedná se o mezinárodně uznávanou normu ČSN EN ISO 13485:2016 řízení kvality pro zdravotnické prostředky, která je zaměřena na specifický provoz centrálních sterilizací a přípravu sterilních zdravotnických prostředků.

Centrální sterilizace se svými úkoly a zaměřením řadí mezi složky prevence nemocničních nákaz a jsou jedním ze základních aspektů komplexní a bezpečné zdravotní péče. Certifikát dle normy ČSN EN ISO 13485:2012 již dříve získaly Pardubická a Svitavská nemocnice. Na přelomu roku se jim podařilo naplnit požadavky nové rozšířené normy.

V ostatních nemocnicích proběhla první certifikace postupně v měsíci lednu, březnu a dubnu tohoto roku. Předmětem činnosti centrální sterilizace v našich nemocnicích je předsterilizační příprava, kompletace balení, sterilizace v moderních přístrojích. Výsledkem musí být sterilní zdravotnický prostředek. K zabezpečení tohoto požadavku nestačí pouze dobrá sterilizační technika, ale musí být především obsluhována kvalitními a vzdělanými zaměstnanci, kteří dokáží procesy bezpečně řídit.

Politika kvality Nemocnice Pardubického kraje, kterou nastavil vrcholový management nemocnice společně s oddělením řízení kvality, a především pak výborná práce našich zaměstnanců, tak umožnila ve všech nemocnicích získat tento významný certifikát. Dobře nastavené procesy zajišťují poskytování kvalitních služeb v oblasti sterilizace pacientům, zdravotníkům a externím zákazníkům.

V čem je vlastně nová norma náročnější než předchozí verze?

Obecně lze říci, že v jednotlivých článcích normy je podrobnější popis požadavků. Norma již velmi důsledně pokrývá celý „životní cyklus“ zdravotnického prostředku a přidružených služeb. Prevence rizik v každé části procesu sterilizace je jednou z důležitých součástí normy a prolíná se všemi standardy. Větší důraz je kladen i na odpovídající infrastrukturu tak, aby byla zachována shoda s požadavky. Outsourcing, který zahrnuje činnosti, které organizace neprovádí, ale jsou pro její činnost nutné, se musí zahrnout do systému odpovídajícím způsobem.

Mgr. Markéta Nemšovská Vedoucí oddělení řízení kvality Nemocnice Pardubického kraje