Více než tři desítky nových monitorů dechu hlídají životy miminek ve Svitavské a Orlickoústecké nemocnici

2. listopadu 2020
Nákup nových monitorů tradičně podporuje řada místních firem a podnikatelů. Díky nim obdržela v říjnu dětská a novorozenecká oddělení Svitavské a Orlickoústecké nemocnice od Nadace Křižovatka celkem 34 monitorů dechu v celkové hodnotě 68 tisíc korun.

Přestože se většina pozornosti upírá k pandemii koronaviru, tíživé situaci v nemocnicích a počtu nakažených, v porodnicích se každý den začínají psát nové životy novorozených miminek, která se bez ohledu na situaci těší na svět. Provoz porodnic je zajišťován i nadále, stejně jako péče o maminky a jejich děti. Na ně myslela i v letošním roce Nadace Křižovatka a sponzoři, kteří přispěli na nákup nových monitorů dechu, které budou děti hlídat před Syndromem náhlého úmrtí kojence. Ten se může vyskytnout i u zcela zdravého miminka a jeho následky mohou být bohužel tragické. Dětské postýlky novorozeneckých oddělení ve Svitavské i Orlickoústecké nemocnici jsou proto opatřeny monitory dechu, díky kterým je dýchání dítěte pečlivě sledováno. „Při dechové zástavě delší než 20 vteřin, nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu, upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice. Včasná reakce a okamžité zahájení resuscitace jsou pro další život dítěte klíčové. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání nebo apnoické pauzy, které mohou být ještě v nemocnici dále vyšetřeny a předejde se tak pozdějším komplikacím,“ popisuje primářka dětského a novorozeneckého oddělení Svitavské nemocnice Ludmila Pospíšilová.

„Rád bych touto cestou vyjádřil svůj dík a ocenil velkorysost všech, kdo přispívají na pořízení nových monitorů dechu. Monitory jsou již dvě desítky let nedílnou součástí všech postýlek novorozenců a kojenců na našem oddělení, je na ně naprosté spolehnutí a fungování oddělení a klidný spánek našich malých pacientů už si bez nich nedokážeme představit,“ uvedl Luděk Ryba, primář dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice.

Monitory dechu do Svitavské a Orlickoústecké nemocnice byly zakoupeny za přispění společností: WESTROCK Svitavy, Fibertex Nonwovens, CIMBRIA HMD, Svitap, IVECO, pewag Czech, FPOS, Welding progress, Velebný & Fam, MIDAS International, 2G geolog a Sefír. „Velký dík patří i společnosti DHL Express CZ, která nám pomáhá přepravu monitorů do nemocnic urychleně řešit,“ popsala Mgr. Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka.