„Většina pacientů s epilepsií je schopna vést normální život,“ řekla lékařka poradny

„Většina pacientů s epilepsií je schopna vést normální život,“ řekla lékařka poradny
19. prosince 2023
Zhruba stejně jako obyvatel Pardubic je v České republice pacientů s epilepsií. „Jde o jedno z nejčastějších neurologických onemocnění, kterým po celém světě trpí přibližně 1 procento dospělé populace vyspělých zemí. To je zhruba 50 milionů lidí,“ uvedla lékařka Neurologické kliniky Pardubické nemocnice Alena Meleková, která působí v poradně pro pacienty s epilepsií.

Dočasná změna vědomí či vnímání

Epilepsie je onemocnění mozku vyznačující se epileptickými záchvaty. Jde o poruchu elektrické aktivity mozku, která se projeví přechodnou změnou vědomí či vnímání, poruchou chování, hybnosti či citlivosti končetin.

„Při velkém záchvatu většinou následuje náhlý pád k zemi, bezvědomí, křeče končetin, pěna u úst, přechodná zástava dechu, následuje pomočení, pokálení a člověk si často pokouše jazyk či se může jinak poranit. U tzv. malého záchvatu může mít pacient křeče či brnění pouze ruky nebo nohy, být při vědomí nebo třeba pomrkávat, pomlaskávat,“ konstatovala Alena Meleková.

Co může způsobit epileptický záchvat?

Co může způsobit epileptický záchvat? „Dlouhodobé nevyspání, výrazné tělesné či duševní přetížení, silné emoce, horečka, blikající světlo, alkohol a návykové látky,“ upřesnila lékařka poradny pro pacienty s epilepsií.

„Když už k epileptickému záchvatu dojde, je potřeba ho nechat proběhnout,“ poznamenala Alena Meleková. „Pokud jsme takového záchvatu svědky u někoho jiného, je dobré zachovat klid, odstranit předměty, o které by se mohl poranit, podložit hlavu a uvolnit oděv na krku. Nedoporučuje se násilím otevírat ústa, neměli bychom do nich nic strkat a nebránit křečím. Po odeznění záchvatu je vhodné člověka položit na bok a zjistit, jestli dýchá, eventuálně zavolat záchranku,“ dodala lékařka Neurologické kliniky Pardubické nemocnice.

70 % pacientů, kteří se léčí, je bez záchvatů

„Epilepsie je léčitelná. 70 % pacientů, kteří tímto onemocněním trpí a léčí se s ním, jsou zcela bez záchvatů. Léky epilepsii nevyléčí, ale sníží riziko vzniku záchvatu,“ zdůraznila Alena Meleková, podle níž je většina pacientů s epilepsií schopna vést normální život.

Řada z nich však musí respektovat zákaz práce na noční směny, ve výškách, u otevřeného ohně nebo rotujících strojů. „Dost často je s tímto onemocněním spojen i zákaz řízení motorových vozidel. Velmi se doporučuje zákaz nebo omezení pití alkoholu a užívání návykových látek,“ doplnila lékařka Neurologické kliniky Pardubické nemocnice, která nechyběla mezi přednášejícími na letošních Dnech zdraví v pardubickém Domě techniky.  

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.