Věřím, že dobré věci dokážou být nakažlivé, říká první náměstek hejtmana Línek

4. listopadu 2015
V Pardubické nemocnici se tento týden poprvé sešel projektový tým programu Přátelská nemocnice pro zlepšení mezilidských vztahů.

Na základě zadání 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka, se kterým přišel letos v létě, tým programu Přátelská nemocnice ustavil generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. V jeho čele stojí manažerka kvality Markéta Nemšovská.

„Věřím, že dobré věci dokážou být nakažlivé,“ řekl Roman Línek na úvod jeho členům a pokračoval: „Naše nemocnice se dostaly z existenčního ohrožení, investujeme do budov i do přístrojů, zvedly se platy zaměstnanců, a proto je čas přemýšlet o dalších věcech jako je lidský rozměr v nemocnicích. Možná časem zjistíme, že právě dobré lidské zacházení je v tomto oboru nejdůležitější. Proto vám jako odborníkům předávám veslo této iniciativy a budu rád, když program obohatíte o vaše zkušenosti a nastartujete ho tak, aby se mohl stát součástí dobrého jména Nemocnice Pardubického kraje.“

V projektovém týmu zasedli odborníci na hodnocení kvality péče, na lidské zdroje, lékařskou i ošetřovatelskou péči, provoz nemocnice a komunikaci s veřejností. Spolupracovat budou i s vedením jednotlivých pracovišť na pěti místech kraje. Mentorem týmu je doktor Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Program Přátelská nemocnice je především velkým pozitivním cílem, který si společnost spolu s Pardubickým krajem před sebe vytyčila.

Některé dílčí projekty bude možné plnit už v nejbližší době, některé budou trvat déle, ale společnost k nim bude postupně směřovat. Jako nejdůležitější se jeví zlepšení komunikace s pacienty i zdravotníky, k dalším cílům patří například zlepšení prostředí, možnosti psychologické a spirituální podpory, ale také bezbariérovost, spolupráce s dobrovolníky, lepší stravovací služby či úprava parkování uvnitř areálů. Program dokonce oslovil i další zdravotnická zařízení, která by se k němu ráda připojila.

Oddělení komunikace a vnějších vztahů kancelář hejtmana Pk