Vedení NPK představilo plán rozvoje Litomyšlské nemocnice

Vedení NPK představilo plán rozvoje Litomyšlské nemocnice
6. března 2018
V následujících letech má do rozvoje Litomyšlské nemocnice putovat přes 73 milionů korun. Částka se týká pouze stavebních úprav a po započítání přístrojového vybavení se ještě zvýší.

Tyto finance chce management Nemocnice Pardubického kraje a.s. (NPK) použít na pět velkých investičních projektů, které mají zdravotnickému zařízení umožnit budoucí rozvoj v souladu s požadavky moderní medicínské praxe. Vizi na společném jednání se zastupiteli města Litomyšle představili Tomáš Gottvald, generální ředitel NPK, a Vladimír Ninger, člen představenstva pro zdravotnický segment.

Ke schůzce došlo v úterý 27. února a jejím cílem bylo transparentně popsat plány vedení NPK s Litomyšlskou nemocnicí. „Nutné investice, rekonstrukce, ale i možné etapy zpracování jsme popsali ve strukturálním plánu rozvoje. Díky investicím s dlouhodobým efektem můžeme lépe uspořádat jednotlivá oddělení, koncentrovat akutní lůžkovou péči a návazné provozy do monobloku s centralizací intenzivní péče. Optimálně tím využijeme stávající areál a provoz bude lepší jak pro pacienty, tak pro personál. Navíc bude hospodárnější z ekonomického hlediska. Naším cílem je stabilizace nemocnice, nic nechceme rušit, dostupnost péče bude zachována,“ uvádí důvody pro změny generální ředitel NPK Tomáš Gottvald.

Prvním připravovaným projektem, jenž má od vedení nemocnice prioritu, je zmíněné sdružení intenzivní péče do jedné budovy monobloku. Při realizaci tohoto záměru má dojít k nástavbě sdružených oddělení ARO a JIP. Rovněž se počítá s rekonstrukcí lůžkového fondu a nutnými opravami rozvodů vody, střechy a obvodové zdi. Druhým plánem je vybudování centrálního příjmu. Třetí se týká rekonstrukce očního oddělení, pro které se má vybudovat vlastní operační sál. Čtvrtým krokem je centralizace laboratoří, posledním pak vybudování nového parkoviště. „Plán reflektuje udržitelný rozvoj Litomyšlské nemocnice a umožňuje racionálně využívat síly zdravotnického personálu, kterého po celé republice není dostatek,“ uvádí Vladimír Ninger.

Záměr odsouhlasilo představenstvo NPK a v současné době se připravuje projektová dokumentace. Investici má financovat Pardubický kraj. V následné debatě se zastupitelé ptali manažerů nemocnice na personální situaci, kdy v celé České republice chybí lékaři a zdravotní sestry. Ti jim potvrdili, že nedostatek trápí všechna zařízení NPK, nicméně počet úvazků u lékařů se ve srovnání se situací před pěti lety zlepšil. Stále však jsou oddělení, jako například neurologie, kde je celorepublikový nedostatek lékařů. Do budoucna se management NPK obává rovněž nedostatku sester kvůli malému zájmu mladých žen o toto povolání.

Jedním z projednávaných témat se stalo i stěhování léčebny dlouhodobě nemocných z vily Klára do interny Litomyšlské nemocnice. Podle současných odhadů k němu dojde ještě v roce 2018. „Naše setkání hodnotím pozitivně a děkuji oběma pánům za diskuzi. Jedině otevřeným a transparentním jednáním se předejde fámám a mystifikacím, které nemocnici v důsledku škodí. Pro mě je důležité, že jsme slyšeli ujištění, že s naší nemocnicí počítají a chtějí do ní investovat nemalé finance. Je to dobrá zpráva pro Litomyšl a občany celé spádové oblasti. Vedení NPK s nedostatkem odborného personálu moc nepomůžeme, nicméně novým doktorům z naší nemocnice nabízíme pronájem obecních bytů, nedávno jsme takto vyšli vstříc dvěma lékařům z Ukrajiny,“ shrnuje výsledek jednání litomyšlský starosta Radomil Kašpar.

Michele Vojáček tiskový mluvčí města Litomyšl

Další aktuality

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.

Na Den glaukomu si v Litomyšlské nemocnici nechalo zkontrolovat oči na sedm desítek zájemců

5. dubna 2024

Možnost nechat si vyšetřit oči v rámci Světového týdne glaukomu využilo 13. března na očním oddělení Litomyšlské nemocnice na sedmdesát zájemců. Zdravotníci čtyřem pacientům diagnostikovali nejčastěji se vyskytující zelený zákal otevřeného úhlu a zahájili léčbu. U šestnácti lidí zachytili podezření na zelený zákal ke sledování. U dalších dvou lidí zdravotníci identifikovali šedý zákal.