Ve Svitavské nemocnici poprvé použili při operaci exoskop

28. března 2023
Svitavská nemocnice hostila lékaře ORL z celé republiky. Uskutečnil se tu již patnáctý ročník unikátního kurzu a semináře, který nesl název Sanační a rekonstrukční chirurgie středního ucha.

„Dlouhou dobu to byla to jediná akce tohoto typu v České republice,“ uvedl Libor Sychra, primář oddělení ORL ve Svitavské nemocnici, který patří mezi vyhledávané kapacity v oboru. Ten se jako domácí zhostil první z operací, jejichž cílem bylo pomoct pacientům s různou formou zánětu středního ucha.

Operace byly živě přenášeny do přednáškového sálu prostřednictvím tzv. exoskopu. Díky tomuto zařízení a speciálním brýlím mohli odborníci spatřit operovanou část ucha ve 3D obraze, navíc ve vysokém rozlišení a v plné kvalitě. „S exoskopem jsme operovali poprvé. Byla to zajímavá zkušenost,“ konstatoval Libor Sychra.