Valentýnské odběry krve přilákaly v Pardubicích 24 nových dárců

Foto: Valentýnské odběry krve 2023 Pardubice
13. února 2023
Celkem 85 dárců, z toho 24 prvodárců nejcennější životní tekutiny přilákaly v pondělí 13. února 2023 na transfuzní oddělení Pardubické nemocnice Valentýnské odběry krve.

Tato tradiční akce spojená se svátkem zamilovaných se v Pardubicích uskutečnila po jedenácté, letos poprvé po dvouleté pauze zapříčiněné pandemií koronaviru.

„Jsme moc rádi, že byl o Valentýnské odběry krve mezi dárci zájem a že měly odezvu i u prvodárců,“ uvedla primářka transfuzního oddělení Pardubické nemocnice Helena Geierová.

Valentýnská výzva přilákala i mladý pár

Valentýnskou výzvu podpořil také pár mladých dárců. Zatímco František Skalník už krev daroval poněkolikáté, jeho přítelkyně Nikola Vondrová absolvovala svou premiéru. „Chtěla jsem to zkusit. Přemýšlela jsem o tom už dlouho a když pak přítel přišel s tím, že se chystá, řekla jsem si, že půjdu s ním. A ve spojitosti s Valentýnem to byla hezká symbolika. Z odběru krve mám pozitivní dojmy. Jsem ráda, že jsme mohli pomoct dobré věci,“ sdělila Nikola Vondrová. „Můj otec je pravidelný dárce krve. Jednou mě vzal s sebou a od té doby chodím pravidelně,“ doplnil František Skalník.

Počáteční obava u studentky hned opadla

„Darovat krev už jsem chtěla delší dobu, ale měla jsem trochu obavy. Když jsem pak uviděla krásný plakát, který zval na Valentýnské odběry krve, tak jsem se rozhodla, že do toho půjdu a doufala, že nás, prvodárců, dorazí víc,“ svěřila se studentka Střední zdravotnické školy Pardubice Simona Krbečková, která nejcennější tekutinu darovala poprvé v životě. „Počáteční obava hned opadla. Odběr byl velice rychlý, byla jsem spokojená,“ podotkla Simona Krbečková, která sama dobře ví, jak moc je krev důležitá. „Na praxích vidím, kolikrát jsou potřeba transfuze,“ poznamenala studentka zdravotnické školy, která si tento obor vybrala i kvůli své prababičce. „Moje prababička byla zdravotní sestra a dost často mi o své práci vykládala. Vždycky jsem chtěla pomáhat lidem, takže jsem se rozhodla, že půjdu v jejích stopách,“ dodala Simona Krbečková.

Pro kamarádky byla impulzem výzva na Facebooku

Na „valentýnskou“ výzvu zareagovaly také kamarádky a spolužačky z gymnázia Lucie Teufelová a Kateřina Machurová. „Viděly jsme pozvánku na Facebooku. Krev jsme chtěly darovat už delší dobu, ale tato akce pro nás byla tím správným impulzem,“ shodly se obě studentky.

„Krve není nikdy dost a je potřeba neustále,“ řekla primářka transfuzního oddělení Pardubické nemocnice. „Všem, kteří Valentýnské odběry krve podpořili, moc děkujeme,“ dodala Helena Geierová.

Pro dárce byly připraveny drobné dárky od dětí ze Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ, která pomáhá dětem s hendikepem, a také občerstvení od hypermarketu Globus. Na jednoho vylosovaného prvodárce čeká romantická večeře pro dva ve zdejší restauraci Hacienda Ranchero.

Záštitu nad Valentýnskými odběry krve převzala senátorka Miluše Horská a náměstkyně hejtmana Pardubického kraje za zdravotnictví Michaela Matoušková

Valentýnské odběry krve budou pokračovat v pátek 17. února od 7 do 10 hodin na hematologicko-transfuzním oddělení v Orlickoústecké nemocnici. Zde se bude „valentýnská“ krev odebírat už po šestnácté. Ti, co přijdou darovat vůbec poprvé, se nemusí dopředu objednávat nebo registrovat. Vítáni jsou i dárci plazmy. V Ústí nad Orlicí je sponzorem akce pekařství Sázava.