V Pardubické nemocnice byl slavnostně uveden do provozu babybox druhé generace

V Pardubické nemocnice byl slavnostně uveden do provozu babybox druhé generace
7. listopadu 2016
V Pardubické nemocnici byl dnes v pravé poledne slavnostně uveden do provozu babybox druhé generace, který nahradil schránku instalovanou v roce 2008.

V Pardubické nemocnici je nově umístěn babybox druhé generace. Speciální schránka, do níž mohou ženy v těžké životní situaci odložit novorozené dítě, nahradila původně používaný babybox instalovaný v roce 2008. Slavnostně byl uveden do provozu dnes v pravé poledne za účasti hejtmana Martina Netolického a pardubického primátora Martina Charváta.

„Přestože někdo může říci, že babybox v Pardubické nemocnici zachránil jen pět dětí, tak se zamysleme nad tím, kde by děti dnes byly, kdy babybox nebyl instalován. Věřím proto, že se dětem, které zachránil předchozí babybox, z velké části snad žije lépe. Proto patří poděkování všem dárcům a také panu Hessovi za jeho iniciativu,“ řekl hejtman Netolický.

„Nikdo z nás asi neumí pochopit, v jak těžké životní situaci se ocitá matka, když se rozhodne odložit své čerstvě narozené dítě. Díky babyboxu má příležitost najít řešení,“ dodal primátor Charvát. Původní babybox, který je v Pardubické nemocnici umístěn v zadní části pavilonu Porodnicko-gynekologické kliniky, byl slavnostně spuštěn 29. července 2008 jako jedenáctý v pořadí v Česku. Za dobu jeho existence do něj bylo umístěno pět dětí – dvě dívky a tři chlapci. Poprvé se tak stalo 6. března 2012, kdy byl do schránky odložen novorozený chlapec. Zatím naposledy, 5. září letošního roku, byla v tomto babyboxu nalezena holčička. „Doufám, že babybox přinesl šťastný život všem pěti odloženým dětem,“ pronesl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Pardubická nemocnice se nyní stala třináctou, kde byl původní babybox nahrazen inovovaným typem. „Nový babybox je zhotovený z antikorového plechu, jeho dvoukřídlá dvířka se otvírají automaticky a po vložení děťátka a aktivaci senzoru se zcela samočinně zavřou. Ručičky či nožičky děťátka jsou chráněny proti kolizi s dvířky fotobuňkami. Vnitřní prostor bedýnky je klimatizován. Babybox je opatřen náhradním zdrojem energie a napojen mnohonásobně jištěnou signalizací na stálou službu a na mobilní telefony zdravotníků,“ popsal Ludvík Hess, předseda správní rady Nadačního fondu pro odložené děti Statim a předseda představenstva občanského sdružení Babybox pro odložené děti — Statim. 

Dušan Korel

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.