V Nemocnici Pardubického kraje můžete svátek svatého Valentýna oslavit darováním krve

6. února 2017
Na třech pracovištích Nemocnice Pardubického kraje se i letos bude konat nábor nových dárců u příležitosti svátku svatého Valentýna.

U příležitosti svátku zamilovaných pomoci druhým. Takovou možnost již řadu let má každý zájemce starší zájemce hned na několika pracovištích Nemocnice Pardubického kraje. Svátek svatého Valentýna může oslavit darováním nejcennější životní tekutiny. Akce zaměřené na nábor nových dárců krve se konají v Pardubické, Orlickoústecké a Svitavské nemocnici. „Valentýnské odběry krve jsou v našich nemocnicích již tradiční akcí a každoročně se setkávají s velkým zájmem veřejnosti. Věříme, že tomu tak bude i letos a že nábor nových dárců splní svůj účel. I když naše nemocnice aktuálně netrpí akutním nedostatkem krve, dárců není nikdy dost. Je potřeba mít širokou dárcovskou základnu,“ pronesl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Valentýnské odběry krve se konají pod záštitou radního Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislava Valtra. Nad akcí v Pardubické nemocnici převzali záštitu i místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská a první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, záštitu nad odběry v Orlickoústecké nemocnici má také člen Senátu Parlamentu České republiky Petr Šilar. „V loňském roce jsme se s manželkou nechali inspirovat a stali se prvodárci. Proto mohu z osobní zkušenosti všechny potenciální zájemce ubezpečit, že obavy jsou zbytečné a pocit, že někomu můžete pomoci, vše vynahradí,“ řekl první náměstek hejtmana Roman Línek.

„Vážím si toho, že se mezi lidmi v dnešní uspěchané době najde celá řada těch, kteří jsou stále ochotní pomáhat druhým, a to i bez nároku na finanční odměnu. Obzvláště to platí v oblasti zdraví, o které každý musíme co nejlépe pečovat a často si bez pomoci ostatních neporadíme. Přeji si, aby stávající dárci pokračovali ve své snaze pomáhat a aby přibývalo co nejvíce nových. Valentýnské odběry jsou pro to výbornou příležitostí,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Odběry krve a nábor nových dárců u příležitosti svátku svatého Valentýna odstartují v pátek 10. února. Na hematologicko-transfuzním oddělení Svitavské nemocnice bude probíhat od 6.00 do 10.00 hodin, kde bude pro každý zúčastněný pár připraven dárek v podobě kytičky pro ženy a lahve vína pro muže. Na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice bude akce ve stejný den probíhat od 7.00 do 10.00 hodin a dárci si na památku odnesou drobné upomínkové předměty z dílen Domova pod hradem Žampach. Na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice se budou Valentýnské odběry krve konat v následujícím týdnu a opět budou mít dvoudenní podobu. Uskuteční se v pondělí 13. února a ve čtvrtek 16. února vždy od 7.00 do 11.00 hodin.

Každý, kdo v rámci Valentýnských odběrů v Pardubické nemocnici daruje krev, dostane sladké občerstvení z cukrárny hypermarketu Globus a dvě vstupenky na ligové utkání basketbalistů BK JIP Pardubice. Prvodárci si navíc odnesou ručně vyráběné dárky od dětí ze Základní školy a Praktické školy Svítání a jeden vylosovaný prvodárce se může těšit na romantickou večeři pro dva v pardubickém Restaurantu U Dvou Kohoutků.

Dušan Korel