V Chrudimské nemocnici proběhl Den zdraví

16. října 2018
Ověřit si svůj zdravotní stav, získat spoustu užitečných informací o zdravém způsobu života nebo si sami zasportovat. To vše bylo možné během středečního dne v areálu Chrudimské nemocnice, kde proběhla již tradiční podzimní akce Den zdraví spojený s Během naděje.

Akci určenou pro návštěvníky všech věkových generací pořádala Nemocnice Pardubického kraje – Chrudimská nemocnice ve spolupráci s městem Chrudim a jeho projektem Zdravé město a místní Agenda 21. Konala se pod záštitou radního Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislava Valtra a starosty města Chrudimi Petra Řezníčka.

,„Zdravotní“ program byl zaměřen především na prevenci s důrazem na závažná onemocnění onkologického charakteru a nabídl celou řadu preventivních vyšetření. Muži si mohli nechat stanovit hladinu prostatického specifického antigenu (PSA), ženy mohly absolvovat instruktáž správného samovyšetření prsou v rámci prevenci karcinomu prsu, pro všechny bylo přichystáno měření cholesterolu, BMI, krevního tlaku, vyšetření pigmentových znamének či anonymní testy na infekci HIV. Návštěvníci mohli třeba zajít na konzultaci s nutričními terapeutkami, vyslechnout si rady týkající se prevence alkoholismu nebo třeba ochutnat zdravé potraviny a čaje.

„Těší nás, že se Den zdraví v Chrudimské nemocnici i letos těšil velkému zájmu veřejnosti. Je vidět, že se lidé zajímají o své zdraví a o prevenci, což je velice důležité,“ pronesl člen představenstva Nemocnice Pardubického kraje pro zdravotnický segment Vladimír Ninger. Vedle preventivních vyšetření se ve spolupráci s řadou partnerů uskutečnily za slunečného počasí na zahradě nemocnice i venkovní workshopy. Bylo možné se seznámit s činností Tyflocentra, Českého červeného kříže, Policie ČR, Besipu a také si třeba vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku, tricyklu či handbiku.

Dar od elektrárny Vedle bohaté nabídky vyšetření, poraden a prezentací bylo součástí programu Dne zdraví i slavnostní předání zajímavého finančního daru pro Chrudimskou nemocnici. Obdržela 300 tisíc korun od společnosti Elektrárny Opatovice. „Medicínu 21. století nelze dělat bez moderního technologického vybavení. Proto si vážíme každého daru, který nám pomůže obměnit a zmodernizovat přístrojovou techniku. Tím můžeme zkvalitňovat poskytovanou zdravotní péči, což jistě ocení každý pacient. Proto velice děkuji společnosti Elektrárny Opatovice nejen za tento dar, ale za dlouhodobou finanční podporu našich nemocnic. A moje poděkování patří i městu Chrudim,“ pronesl člen představenstva Nemocnice Pardubického kraje Vladimír Ninger.

„Naše podnikání je v oblasti energetiky, ale samozřejmě nám není lhostejný život v našem regionu. Zdraví člověka je to nejdůležitější, a proto je zdravotnictví jedním z našich pilířů podpory. Bez moderních technologií není zdravotnictví tím pravým zdravotnictvím a my se snažíme touto cestou ho v našem regionu podporovat. Už dlouhodobě se společností Nemocnice Pardubického kraje spolupracujeme a samozřejmě chceme v této cestě nadále pokračovat,“ předseda představenstva a výkonný ředitel společnosti Elektrárny Opatovice Václav Pašek při předání symbolického šeku.

Finanční částka bude určena na nákup nové telemetrie pro sedm lůžek na interní JIP Chrudimské nemocnice. Jedná se o systém vzdáleného monitorování EKG pacientů. Cílem je odhalení srdečních arytmií či jiných poruch, které se projevují pouze občas a nemusí být při jednotlivém záznamu EKG zachyceny. „Tuto technologii již máme k dispozici, ale zatím jen v omezeném počtu. Navíc bohužel již dožívá, proto vítáme možnost pořídit nové přístroje. Technologie jsou motorem medicíny, a proto je zařízení opět potřeba zmodernizovat tak, aby poskytovalo tu nejlepší možnou péči,“ uvedl náměstek léčebné péče a zároveň primář interního oddělení Chrudimské nemocnice Tomáš Tomek.

Běh naděje

V Chrudimské nemocnici se již tradičně o zdraví a zdravém způsobu života jen nehovořilo. Opět bylo možné si i aktivně zasportovat. Součástí programu byl charitativní Běh naděje, kterého se zúčastnilo 789 běžců. Celkově se na účet Běhu naděje poslalo 11 165 korun a tyto prostředky budou použity na výzkum rakoviny a vyjádření solidarity s nemocnými. Trať v nemocniční zahradě bylo možné absolvovat všemi možnými způsoby – během, chůzí, ale třeba i na kole či invalidním vozíku.

Slunečné babí léto přilákalo na start několik stovek účastníků, zejména z řad dětí z místních školek a škol. „Jsem rád, že před lety k této spolupráci mezi městem Chrudimí a společností Nemocnice Pardubického kraje došlo a Den zdraví s Během naděje se stal velmi oblíbenou a úspěšnou akcí regionu. Pevně věřím, že bude pokračovat i nadále,“ sdělil starosta Chrudimi Petr Řezníček.