Ústí nad Orlicí a Česká Třebová darovaly nadačnímu fondu Orlickoústecké nemocnice dva šeky

10. srpna 2021
Dvakrát dvě stě tisíc korun. Tuto krásnou částku získal Nadační fond S námi je tu lépe! Orlickoústecké nemocnice od představitelů měst Ústí nad Orlicí a Česká Třebová. Darované prostředky poputují na pořízení moderní technologie určené k diagnostice závratí.

Města Ústí nad Orlicí a Česká Třebová jsou dlouhodobými podporovateli Orlickoústecké nemocnice a nejinak tomu je i v letošním roce. Z rukou starosty Ústí nad Orlicí Petra Hájka a starostky České Třebové Magdalény Peterkové převzali zástupci nadačního fondu v čele s předsedou správní rady Kvido Štěpánkem symbolické šeky na celkem 400 tisíc korun.

Prostředky pomohou k diagnostice závratí

Finance darované nadačnímu fondu jsou vždy využity na konkrétní vyhlášené projekty. Tím aktuálním je projekt s názvem Moderní diagnostika závratí. Jeho cílem je zakoupení technologií využívajících metody Video Head Impulse Test (vHIT) a Videonystagmografie (VNG). S pomocí speciálních brýlí s kamerou a na nich napojeného počítače budou moci lékaři závratě rychle a snadno diagnostikovat. „Nějaký typ závažných závratí během života postihne až 10 % populace. Nová technologie dokáže rychle rozlišit nejen druh poruchy, ale zvládne určit i prognózu, což je pro každého pacienta důležitá informace,“ říká člen správní rady fondu a primář ORL oddělení Orlickoústecké nemocnice Josef Hájek a dodává: „Pacientů se závratěmi se na nás obrací velké množství. Dar od obou měst tak výrazně posune vpřed projekt, který umožní pomoci více lidem s těmito problémy.“

Díky sponzorům podporujícím Nadační fond s Námi je tu lépe! se podařilo pořídit již řadu důležitých technologií či pomůcek, které v Orlickoústecké nemocnici pomáhají při léčbě pacientů. Posledním úspěšně dokončeným projektem bylo pořízení výkonné ultrazvukové „drtičky“ ShockPulse-SE, která dokáže rozbít kameny v močových cestách, a tím pomoci k jejich odstranění. Lékaři orlickoústeckého urologického oddělení využívají přístroj od začátku letošního roku.