„U vyšetření sluchu hraje důležitou roli i spolupráce pacienta,“ říká lékařka pardubické kliniky ORL Michaela Bukvová

„U vyšetření sluchu hraje důležitou roli i spolupráce pacienta,“ říká lékařka pardubické kliniky ORL Michaela Bukvová
30. listopadu 2021
Až 60 % informací o okolním světě získáváme prostřednictvím sluchu. Jeho poruchou trpí na celé planetě podle statistik Světové zdravotnické organizace 446 milionů lidí.

Na jaké obtíže si lidé stěžují nejvíce?

„Když se pacient dostaví k nám na kliniku, ptáme se ho nejprve, jaké má obtíže a jak dlouho ho trápí. Dost často si lidé stěžují například na ušní šelest, hučení nebo pískání v uších. Pak následuje prohlídka zvukovodu, bubínku a další vyšetření,“ konstatovala lékařka Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku (ORL) Pardubické nemocnice Michaela Bukvová.

„Metody vyšetření sluchu jsou jak objektivní, tak i subjektivní, u nichž je důležitá spolupráce pacienta,“ sdělila lékařka ORL Pardubické nemocnice. „Léčba nedoslýchavosti může být konzervativní a chirurgická,“ poznamenala Michaela Bukvová, podle níž častou kompenzaci poruchy sluchu představují sluchadla. „Jde o elektronická zařízení, jejichž základním úkolem je zesílení zvuku, zlepšení srozumitelnosti řeči a minimalizace komunikačních obtíží u nedoslýchavé osoby,“ podotkla lékařka ORL Pardubické nemocnice.

Kdo může být vhodným kandidátem na sluchadla?

Kdo může být vhodným kandidátem na sluchadla? „Vycházíme z míry individuálních obtíží. Obecně jsou to především pacienti, kteří slyší, ale nerozumí,“ řekla Michaela Bukvová a dodala, že sluchadla prošla za poslední dobu obrovským posunem v technologii. „Výsledkem je zlepšení zpracování akustického signálu i posun ve vzhledu sluchadel,“ řekla lékařka ORL Pardubické nemocnice. „Dnes už existují také speciální aplikace, kdy lze sluchadlo ovládat přes mobilní telefon,“ vyjádřila se Michaela Bukvová.

Jaké sluchadlo vybrat? „U oboustranné nedoslýchavosti rozhodně doporučuji dvě sluchadla, tedy na obě uši, než pouze jedno. Výhodou je, že pacient slyší hlasitěji, až o 50 % lépe rozumí a má kvalitnější prostorové slyšení,“ uvedla lékařka ORL Pardubické nemocnice.

„Sluchadla jsou různě drahá. Existují i bezdoplatková, která jsou plně hrazena zdravotní pojišťovnou. Čím kvalitnější jsou, tím pochopitelně stojí více peněz,“ shrnula Michaela Bukvová, podle níž je vždy dobré pečlivě dbát i na to, pro koho jsou která sluchadla vhodná.

Každý pacient má ve svém věku jiný sluch

„Každý pacient má ve svém věku jiný sluch. Občas se nám stává, že někdo za námi přijde s tím, že má sluchadla po někom a že mu nefungují tak, jak by si představoval. Nastavení sluchadel však musí být individuální, přesně na míru potřeb konkrétního pacienta,“ doplnila lékařka ORL Pardubické nemocnice.

Podle ní se se sluchovými problémy nejčastěji potýkají senioři. A právě o tomto tématu pojednávala přednáška Michaely Bukvové, která ve čtvrtek 25. listopadu 2021 odstartovala letošní ročník Dnů zdraví v pardubickém Domě techniky.