Tři desítky prvodárců přišly na odběr „valentýnské“ krve v Pardubické nemocnici

15. února 2018
Na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice se již posedmé konaly Valentýnské odběr krve. Na akci přišlo 30 nových dárců.

Mladé generaci není lhostejný osud druhých, umí podat symbolickou pomocnou ruku. Takové poselství daly letošní Valentýnské odběry krve na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice. V průběhu dvoudenní akce na odběrové lůžko ulehly tři desítky nových dárců nejcennější životní tekutiny. Celkově přišlo 140 lidí.

„Jsem mile překvapena takovým počtem prvodárců. V současném období chřipek jsem nečekala takové číslo. Velice mě účast potěšila. Společně nyní doufáme, že se z dnešních prvodárců stanou naši pravidelní dárci,“ pronesla primářka transfuzního oddělení Helena Geierová a dodala: „Znovu se potvrdilo, že podobné náborové akce mají svůj efekt a dobře slouží k doplnění dárcovské základny.“ Obecně v celé České republice dochází k postupnému úbytku dobrovolných dárců krve, zejména v důsledku stárnutí populace. Jakmile člověk dovrší hranici 65 let, již nemůže krev darovat. „Proto vítáme každého nového dárce, zejména z řad mladé generace, u níž je největší perspektiva do budoucna. Jsme rádi, že mezi prvodárci při Valentýnských odběrech bylo mnoho mladých,“ řekla primářka Geierová.

Transfuzní oddělení Pardubické nemocnice má v současnosti v evidenci téměř čtyři tisíce lidí. Ovšem pravidelných dárců, kteří přijdou alespoň dvakrát za rok na odběr, je 2805. „Většinou se nám daří být soběstační a pokrýt potřeby naší nemocnice,“ řekla primářka Geierová a dodala: „Je však potřebné mít co nejširší registr dárců.“ Mohou totiž nastat situace, kdy se akutně objeví potřeba většího množství krve. A nemusí se jednat pouze o mimořádné události s velkým počtem zraněných. „Může se třeba v jednu chvíli v nemocnici sejít více pacientů se stejnou krevní skupinou, než bývá obvyklé. Je nutné rychlé přizvat dárce, abychom co nejdříve doplnili zásoby. Není to úplně jednoduché, protože ne každý má čas, aby během dvou tří dnů přišel darovat krev. Proto potřebujeme mít široký registr,“ uvedla primářka Geierová.

Z tohoto pohledu Valentýnské odběry krve splnily bohatě svůj účel. Tři desítky nových dárců v průběhu sedmého ročníku této akce jsou výrazně vyšším počtem, než bývá zvykem v běžné odběrové dny. „Věříme, že se nárůst nových dárců projeví i v dalších dnech po této náborové akci, na kterou třeba ne každý mohl dorazit,“ poznamenala primářka Geierová.

Valentýnské odběry krve v Pardubické nemocnici se již tradičně konaly pod záštitou první místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horské, prvního náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka a radního Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislava Valtra.

Akci podpořily Základní škola a Praktická škola Svítání a basketbalový klub BK JIP Pardubice, kteří věnovaly dárky pro všechny dárce. A jeden vylosovaný prvodárce obdržel poukaz na romantickou večeři pro dva v pardubickém Restaurantu U Dvou Kohoutků. Na Valentýnské odběry krve v Pardubické nemocnici naváže zítra obdobná náborová akce na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice. U příležitosti svátku sv. Valentýna zde bude možné darovat krev v pátek 16. února od 7.00 do 10.00 hodin.

Dušan Korel