Tělo jako otevřená kniha

4. listopadu 2022
To, že vás na těle něco bolí, nemusí nutně znamenat, že jde současně i o hlavní místo původu bolesti. Také o tom se hovořilo na semináři Myofascinální řetězce a čtení z těla, který uspořádalo rehabilitační oddělení Litomyšlské nemocnice.

„Už z toho, jak člověk stojí, se dá odhadnout, v jaké oblasti může být problém, jestli jde například o kyčelní klouby, plosky nohy nebo třeba páteř. Pak je možné určit, jaký sval je přetížený, které skupiny posilovat a které naopak uvolňovat, aby se mohla odstranit příčina potíží pacienta,“ uvedla lékařka rehabilitačního oddělení Litomyšlské nemocnice Kateřina Doleželová.

Fascie jako „propojující síť“ celého těla

„Náplní odborného semináře bylo seznámení se s funkcí a stavbou povrchových a hlubokých fascií lidského těla,“ sdělila Kateřina Doleželová, podle níž si fascie můžeme představit jako propojující síť celého těla. „Fascie obklopují všechny struktury v lidském těle – vnitřní orgány, svaly, šlachy, vazy, kloubní pouzdra, cévy, nervy atd. Je to velmi citlivá síť vysílající informace z celého těla do centrálního nervového systému. Mají vrstvu povrchovou a hlubokou. Mezi nimi proudí vazká tekutina. Pokud tomu tak není, nastává problém,“ podotkla lékařka rehabilitačního oddělení Litomyšlské nemocnice, která si pochvalovala způsob vedení semináře. „Jeho cílem bylo rozšířit si vědomosti v této oblasti a naučit se tyto poznatky prakticky využívat,“ poznamenala Kateřina Doleželová.

Osobní prožitek je velmi důležitý

„Bylo určitě dobře, že jsme si mohli vše, o čem jsme hovořili, vyzkoušet sami na sobě a na vlastní kůži pocítili, jak to funguje. Osobní prožitek je velmi důležitý i proto, abychom se dokázali vcítit do pocitů našich pacientů,“ sdělila lékařka rehabilitačního oddělení Litomyšlské nemocnice.

Lektorem semináře byl Štěpán Haškovec, jenž má svou ambulanci v Praze. „Ocenili jsme, že vyznává velmi šetrný přístup, který je využitelný pro všechny věkové skupiny pacientů. Tento směr vyučuje po celé republice a je s ním úspěšný,“ řekla Kateřina Doleželová, podle níž šlo o obohacující seminář. „Ten byl určen pro lékaře, fyzioterapeuty, ergoterapeuty a maséry ve zdravotnictví, kteří pracují na našem oddělení,“ uzavřela lékařka litomyšlské rehabilitace.