Svitavský Den zdraví lákal i na ochutnávku z operačního sálu. Školáky zaujala resuscitace

21. června 2023
Značný zájem vzbudil Den zdraví, který se konal v prostorách Svitavské nemocnice.

Cílem této akce bylo přiblížit veřejnosti nemocniční provoz a představit nemocnici jinak, než ji lidé znají z obvyklé role pacienta. „Zájemcům jsme zde prezentovali základní zdravotnické činnosti, a to s důrazem na prevenci. Šlo o pestrou nabídku zahrnující bezplatná preventivní vyšetření, představení činnosti vybraných oddělení nebo edukativní stanoviště pro žáky a studenty,“ uvedl náměstek léčebné péče Svitavské nemocnice Pavel Kunčák.

Ochutnávka z operačního sálu

„Velký ohlas měla malá ochutnávka z operačního sálu. Každý si zde mohl prohlédnout i osahat různé nástroje a pomůcky, které se při operacích běžně používají nebo v minulosti používaly. Hodně dětí a studentů si vyzkoušelo i operační plášť a čepice,“ sdělila náměstkyně ošetřovatelské péče Svitavské nemocnice Pavla Angelová.

„Měřili jsme tu i krevní tlak a cukr v krvi. Ukázali jsme, jak se zjišťují krevní skupiny a poradili, jak má vypadat správná hygiena rukou. Nechyběla ani prevence rakoviny prsu nebo užitečné tipy na zdravou stravu. Přiblížili jsme také dobrovolnickou činnost v nemocnici,“ řekla Pavla Angelová.

Speciální program pro školy

Významnou součástí Dne zdraví ve Svitavské nemocnici byl též speciální program pro školy. Ten žákům a studentům přiblížil chod vybraných oddělení. „Zájem škol byl značný. Moc nás potěšil. Měli jsme radost i z pozitivních reakcí,“ dodala náměstkyně.

Skupinky školáků postupně navštívily vybraná oddělení nemocnice. „Žáky a studenty čekala praktická ukázka resuscitace, prohlídka laboratoří na oddělení klinické biochemie i návštěva radiodiagnostického oddělení. Tam byly k vidění moderní přístroje, jako je rentgen, CT či ultrazvuk,“ poznamenala Zdeňka Petrilová, která se podílela na organizaci svitavského Dne zdraví.

Den zdraví se školákům líbil

„Den zdraví ve Svitavské nemocnici se nám moc líbil. Je důležité, aby žáci poznali prostředí nemocnice i jinak než jako pacienti,“ prohlásila učitelka Základní školy Na Lukách v Poličce Olga Kotvová. „Hodně nás zaujala praktická ukázka resuscitace. Jsme určitě rádi, že jsme si to zkusili a zjistili, na co si dát pozor. Samozřejmě je otázka, jak by se člověk zachoval, kdyby měl resuscitovat skutečného člověka, ale tady jsme získali dobrou průpravu,“ shodli se žáci 9. třídy poličské základní školy.