Svitavská nemocnice na Dni dobrovolnictví

Svitavská nemocnice na Dni dobrovolnictví
22. května 2023
Celou řadu zajímavých aktivit si připravila Svitavská nemocnice na Den dobrovolnictví, který se uskutečnil ve svitavském Divadle Trám.

Akce byla zaměřena především na studenty středních škol ze Svitavska. Dorazila jich více než stovka. V menších skupinkách procházeli jednotlivá stanoviště různých organizací, které se na Svitavsku věnují dobrovolnictví.

Cíl: přiblížit práci se seniory

„Naším cílem bylo zážitkovou a interaktivní formou ukázat možnost stát se dobrovolníkem ve Svitavské nemocnici,“ uvedla náměstkyně ošetřovatelské péče Svitavské nemocnice Pavla Angelová. „Za Svitavskou nemocnici jsme chtěli přiblížit hlavně práci se seniory na oddělení LDN (Léčebna dlouhodobě nemocných), kam naši dobrovolníci dochází a kde jsou potřeba,“ upřesnila Pavla Angelová.

V každé skupince měli studenti možnost obléct si gerontooblek a vcítit se tak do kůže seniora. „Takto oblečeni si vyzkoušeli vyjít schody a projít kuželkový slalom,“ řekla zdravotně sociální pracovnice Svitavské nemocnice Nela Styblíková. „Další členové skupinky si mezitím mohli otestovat speciální brýle se simulací očních vad. S nimi si zkusili psát, číst a vyplnit dobrovolnický kvíz,“ sdělila Nela Styblíková.

„K dispozici zde byly i rukavice se speciálními návleky, které způsobily zhoršení citu v rukou. S nimi se studenti pokoušeli otevřít lízátko, bonbon nebo připnout a rozepnout odznáček dobrovolnictví. Ten si pak mohli nechat jako drobnou odměnu,“ vysvětlila zdravotně sociální pracovnice Svitavské nemocnice. „Mezitím se střídali ve zvedání lahve plné vody bez zátěže a pak s přidanou zátěží na rukách nebo se snažili rozpoznat mluvené slovo se špunty v uších,“ sdělila Nela Styblíková.

Máte zájem se stát dobrovolníkem?

Každá skupinka odešla s drobnou odměnou a informačními materiály k dobrovolnictví. „V nich byla prezentována Svitavská nemocnice i dobrovolnické činnosti, které je u nás možné vykonávat,“ dodala zdravotně sociální pracovnice. 

Pokud máte zájem stát se dobrovolníkem ve Svitavské nemocnici, najdete bližší informace na webu Dobrovolnická služba | Nemocnice Pardubického kraje (nempk.cz).

Další aktuality

Pardubická nemocnice otevírá nový pavilon urgentního příjmu a chirurgických oborů

1. března 2024

Špičkové technologické vybavení, moderní prostředí a velký skok v kvalitě poskytované péče nejen pro krajské město, ale pro celý region. Necelé tři roky po podpisu smlouvy se v Pardubické nemocnici slavnostně otevřel nový pavilon urgentního příjmu a chirurgických oborů. Osmipodlažní budova s heliportem na střeše se stala dominantou nejen areálu Pardubického nemocnice.

Chirurgický robot je technika světové úrovně, říká přednosta Lukáš Sákra.

26. února 2024

„Pardubické nemocnici to přináší tu nejmodernější medicínu, která v současné době na světe je,“ říká o novém chirurgickém robotovi da Vinci Xi přednosta Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice Lukáš Sákra. Supermoderním robotickým systémem je vybavený jeden z jedenácti operačních sálů nového pavilonu urgentního příjmu a chirurgických oborů. Robotická chirurgie je v Nemocnici Pardubického kraje naprostou novinkou, a i zkušení chirurgové se s ní musí několik měsíců učit pracovat. Technologie byla původně vyvinutá mimo jiné i pro vesmírné lety, říká v rozhovoru přednosta Lukáš Sákra.