Svitavská nemocnice na Dni dobrovolnictví

22. května 2023
Celou řadu zajímavých aktivit si připravila Svitavská nemocnice na Den dobrovolnictví, který se uskutečnil ve svitavském Divadle Trám.

Akce byla zaměřena především na studenty středních škol ze Svitavska. Dorazila jich více než stovka. V menších skupinkách procházeli jednotlivá stanoviště různých organizací, které se na Svitavsku věnují dobrovolnictví.

Cíl: přiblížit práci se seniory

„Naším cílem bylo zážitkovou a interaktivní formou ukázat možnost stát se dobrovolníkem ve Svitavské nemocnici,“ uvedla náměstkyně ošetřovatelské péče Svitavské nemocnice Pavla Angelová. „Za Svitavskou nemocnici jsme chtěli přiblížit hlavně práci se seniory na oddělení LDN (Léčebna dlouhodobě nemocných), kam naši dobrovolníci dochází a kde jsou potřeba,“ upřesnila Pavla Angelová.

V každé skupince měli studenti možnost obléct si gerontooblek a vcítit se tak do kůže seniora. „Takto oblečeni si vyzkoušeli vyjít schody a projít kuželkový slalom,“ řekla zdravotně sociální pracovnice Svitavské nemocnice Nela Styblíková. „Další členové skupinky si mezitím mohli otestovat speciální brýle se simulací očních vad. S nimi si zkusili psát, číst a vyplnit dobrovolnický kvíz,“ sdělila Nela Styblíková.

„K dispozici zde byly i rukavice se speciálními návleky, které způsobily zhoršení citu v rukou. S nimi se studenti pokoušeli otevřít lízátko, bonbon nebo připnout a rozepnout odznáček dobrovolnictví. Ten si pak mohli nechat jako drobnou odměnu,“ vysvětlila zdravotně sociální pracovnice Svitavské nemocnice. „Mezitím se střídali ve zvedání lahve plné vody bez zátěže a pak s přidanou zátěží na rukách nebo se snažili rozpoznat mluvené slovo se špunty v uších,“ sdělila Nela Styblíková.

Máte zájem se stát dobrovolníkem?

Každá skupinka odešla s drobnou odměnou a informačními materiály k dobrovolnictví. „V nich byla prezentována Svitavská nemocnice i dobrovolnické činnosti, které je u nás možné vykonávat,“ dodala zdravotně sociální pracovnice.

Pokud máte zájem stát se dobrovolníkem ve Svitavské nemocnici, najdete bližší informace na webu Dobrovolnická služba | Nemocnice Pardubického kraje (nempk.cz).