Stop dekubitům! Nemocnice radila, jak bojovat s proleženinami

15. listopadu 2017
Nemocnice Pardubického kraje dnes ve všech svých zařízeních poradila veřejnosti, jak bojovat s proleženinami při akci Den STOP dekubitům.

Jak předcházet vzniku proleženin. Jak postupovat, když se objeví.

To byla ústřední témata osvětové akce, kterou připravila Nemocnice Pardubického kraje. Připojila se k celosvětové výzvě Den STOP dekubitům a ve všech pěti svých zařízeních ve středu 15. listopadu nabídla veřejnosti informace a poradenství o této závažné zdravotní komplikaci.

„Je velice důležité, aby se o této problematice hovořilo a aby o ní veřejnost věděla. Dekubity, neboli proleženiny, nevznikají pouze u pacientů hospitalizovaných v nemocnicích, ale mohou se objevit i v domácím prostředí. Proto se snažíme lidem předat naše zkušenosti a důležité informace,“ řekla manažerka ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje Gabriela Medunová.

Proleženiny mohou u nemocných vzniknout v krátké době, leckdy i během několika hodin. Následně však výrazně prodlouží dobu léčení, zvláště u rizikových skupin pacientů. Delší léčení s sebou nese řadu negativních důsledků - zvýšené ekonomické náklady, další zdravotní komplikace nebo stoupající riziko úmrtí. S proleženinami svádějí boj zdravotníci na celém světě.

„Obrovský význam v boji proti dekubitům má prevence. Pomáhá předcházet vzniku proleženin a je výrazně levnější než případná léčba. Proto je nesmírně důležité, aby se zvýšilo povědomí o této problematice. A právě akce tohoto typu je vhodnou příležitostí ke zvýšení informovanosti laické i odborné veřejnosti,“ řekla manažerka ošetřovatelské péče Medunová.

Při akci Den STOP dekubitům bylo pro veřejnost připravena ukázka polohovacích pomůcek a správného polohování, poradenství v oblasti výživy, správné péče o pokožku či řešení inkontinence, představení materiálů na vlhké hojení ran a konzultace s rehabilitačním pracovníkem. Návštěvníci si mohli rovněž odnést užitečné informace o spolupráci s Domácí péčí nebo rady ze zdravotně-sociální oblasti.

(dk)