S žádankou od specialisty či praktika, jen tak lze v NPK aplikovat monoklonální protilátky

S žádankou od specialisty či praktika, jen tak lze v NPK aplikovat monoklonální protilátky
17. listopadu 2021
Monoklonální protilátky a experimentální léčiva využívají v boji pro covidu-19 v Nemocnici Pardubického kraje všechna zařízení. Léčba však musí být vždy indikována lékařem a pacient musí přijít s doporučením. Napsat jej může specialista nebo praktický lékař. Pacient sám si léčbu v nemocnici vyžádat nemůže.

Limitem jsou aplikační kapacity, aplikace protilátek je totiž časově, prostorově i personálně poměrně náročná. Dostupnost monoklonálních protilátek je pak také závislá na dodávkách od státu.  Všechna oddělení, která protilátky podávají, se dnes paralelně starají o hospitalizované covidové pacienty, kterých je v NPK téměř 180.

Takzvané monoklonální protilátky proti onemocnění covid-19 mohou být podávány dospělým a dětem starším 12 let, kteří váží alespoň 40 kilogramů, a to do 10 dnů od nástupu příznaků. Jde o osoby, jež jsou součástí vybraných ohrožených skupin. Jde například o pacienty trpící diabetem nebo silnou obezitou. 

Doporučení přichází od praktického lékaře nebo lékaře-specialisty

„Rozhodně to není tak, že by experimentální lék na covid-19 mohl dostat každý, kdo má pozitivní PCR test. Doporučení přichází od praktického lékaře nebo lékaře-specialisty, byť u nás jsou to dominantně praktici. Ti pak kontaktují aplikační centrum u nás na infekčním oddělení, kde se domluvíme, zda a kdy je možné tento druh léku pacientovi podat,“ říká primář infekčního oddělení Pardubické nemocnice Pavel Němec. Podobný postup platí i v dalších našich nemocnicích.

„Celý proces trvá zhruba dvě hodiny. Jen infuze zabere zhruba hodinu, další hodinu sledujeme pacienty kvůli možným nežádoucím účinkům. Mezi ně může patřit například alergická reakce. Zatím jsme však ale žádné závažnější komplikace nezaznamenali,“ podotýká primář infekčního oddělení Pardubické nemocnice.

Od 1. října byly ve všech zařízeních Nemocnice Pardubického kraje využity monoklonální protilátky u necelé pětistovky pacientů. Vzhledem k časové, prostorové i personální náročnosti se jejich aplikace v našich zařízeních pohybuje mezi pěti až deseti denně.

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.