Registrace na třetí dávku vakcíny proti koronaviru bude zahájena v pondělí 20. září

16. září 2021
Od pondělí 20. září bude i v očkovacích místech Nemocnice Pardubického kraje otevřena registrace na třetí dávku očkování vakcínou proti koronaviru. Nárok na ni budou mít všichni občané, kteří o ni budou mít zájem.

Přinášíme vám souhrn nejčastějších odpovědí a otázek.

Kdo by se měl nechat naočkovat třetí dávkou?

Odborníci se shodují, že třetí dávkou by se měly nechat naočkovat tzv. rizikové skupiny. Jedná se zejména o lidi starší 60 let, pacienty s chronickým onemocněním a sníženou imunitou nebo osoby se zdravotním postižením. Třetí dávka je velmi doporučována také zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách i klientům pobytových sociálních zařízení.

Mohou se třetí dávkou nechat očkovat i lidé, kteří nepatří do rizikových skupin?

Ano. Třetí dávku vakcíny proti koronaviru může dostat každý, kdo o ni projeví zájem.

Kdy může být třetí dávka aplikována?

Přeočkování třetí dávkou je možné 8 měsíců po dokončeném očkování, tedy 8 měsíců po druhé dávce dvoufázové vakcíny nebo v případě jednorázové vakcíny 8 měsíců po první dávce. U velmi ohrožených skupin lze podat třetí dávku již jeden měsíc po dokončeném očkování. Ale pozor, pouze na základě doporučení specializovaného lékaře!

Kdy bude očkování třetí dávkou zahájeno?

Registrace na třetí dávku očkování bude zahájena v pondělí 20. září.

Jak se lze na třetí dávku očkování objednat?

Po 8 měsících od dokončeného očkování přijde na mobilní telefon SMS zpráva s výzvou k registraci na třetí dávku a odkazem na očkovací místa. Pro registraci slouží standardní registrační formulář, který bude pro třetí dávku očkování zjednodušený o předvyplněné údaje z předchozích návštěv očkovacích míst. Pokud očkovací místo nabízí variantu WALK-IN, tedy očkování bez předchozí registrace, lze využít i tuto možnost. Objednat se dá i prostřednictvím svého praktického lékaře. Zvát na třetí dávku mohou i zdravotní pojišťovny nebo telefonáty z linky 1221.

Kde se bude odehrávat očkování třetí dávkou?

Třetí dávku očkování budou podávat vybraná očkovací místa. Nemocnice Pardubického kraje zřizuje očkovací místa ve všech svých zařízeních.

• Pardubická nemocnice, budova Krajského úřadu Pardubického kraje, sál Jana Kašpara, Komenského nám. 120, Pardubice, e-mail: ockovani.PKN@nempk.cz
  • Chrudimská nemocnice, objekt před hlavním vstupem do budovy nemocnice (vstup umístěn v budově vrátnice z ulice Václavská), e-mail: ockovani.CHN@nempk.cz
  • Orlickoústecká nemocnice, přízemí budovy F, e-mail: ockovani.OUN@nempk.cz
  • Litomyšlská nemocnice, 1. patro budovy P, telefon +420 722 972 910
  • Svitavská nemocnice, přízemí budovy B, e-mail: ockovani.SYN@nempk.cz

Je přeočkování povinné?

Ne, očkování třetí dávkou je dobrovolné.

Bude mít případné odmítnutí třetí dávky vliv na potvrzení o ukončeném očkování?

Ne, případné odmítnutí třetí dávky nemá vliv na ukončené očkování. Pokud uběhla dvoutýdenní lhůta od druhé dávky v případě dvoufázové vakcíny nebo první dávky v případě jednorázové vakcíny, bude nadále certifikát o ukončeném očkování platný. I v aplikaci Tečka bude stále „svítit“ zeleně.

Jaký typ vakcíny bude při třetí dávce využit?

Přeočkovávat se bude mRNA vakcínami. Jedná se o vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

Co když jsem byl/a očkován/a vakcínou AstraZeneca či Johnson & Johnson a nyní bych měl/a dostat vakcínu od jiného výrobce? Je to problém?

Není to problém. Odborníci tvrdí, že kombinace vakcín od různých výrobců je možná. V tomto případě očkovaní bude k dispozici účinnější vakcína.

Co je důvodem pro podání třetí dávky vakcíny?

Důvodem pro podání třetí dávky je především ochrana osob z rizikových skupin.

Mohu se současně nechat naočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu a proti chřipce?

Ano. Je možné se nechat naočkovat oběma vakcínami v jeden den nebo musí být odstup mezi nimi 14 dní. Na pořadí podání vakcín nezáleží.