Program Dne zdraví návštěvníky zaujal, účast byla vysoká

25. dubna 2018
Už po osmé hodině ranní byl vestibul Svitavské nemocnice plný dětí i dospělých. Návštěvníky sem tentokrát přilákal program Dne zdraví, který připravili svitavští zdravotníci.

Preventivně zážitková akce, která se konala v úterý 24. 4. 2018, nabízela zájemcům vybraná vyšetření i mnoho zajímavostí. Zatímco u stánku, kde si návštěvníci mohli nechat zjistit svoji krevní skupinu, se stála doslova fronta, opodál měli studenti ze SZŠ Svitavy v improvizované kabince plné ruce práce s masážemi šíje. Mnoho velkých i malých návštěvníků si také nechalo změřit krevní tlak, natočit EKG, zjistit hladinu cukru v krvi nebo si vyzkoušeli mytí rukou s kontrolou důkladnosti pod UV lampou.

Dne zdraví ve Svitavské nemocnici se osobně účastnil i krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr, který akci udělil svoji záštitu. „Prevence by se neměla podceňovat a všechny aktivity, které přispívají k jejímu šíření mezi naše občany, mají svůj význam. Tady ve Svitavské nemocnici oceňuji především spolupráci nemocnice se školami, pro jejichž žáky připravují zdravotníci edukativní programy s nácvikem resuscitace a dalšími užitečnými informacemi. Měl jsem dnes mimo jiné příležitost doprovázet skupinu žáků při názorné terapeutické lekci, takže dobře vím, jak děti zaujala,“ uvedl radní Valtr.

Návštěvníci nemocnice mohli zhlédnout výstavu laparoskopických nástrojů, sestry z operačních sálů s jejich pomocí vysvětlovaly i průběh laparoskopické operace a vyzdvihovaly její výhody. Vedle si pak návštěvníci mohli prohlédnout naslouchadla pro pacienty s poruchou sluchu a vzít si informační leták například pro své blízké. Na dalších stanovištích byly připraveny testy ke zjištění míry závislosti na alkoholu, nikotinu a jiných drogách, urologické oddělení si připravilo demonstrativní ukázku množství cukru v kolových nápojích, k jejichž konzumaci bychom měli přistupovat s mírou. Urologické sestry informovaly také o správném pitném režimu a možnostech léčby inkontinence.

I na této akci nebyla podceněna problematika prevence vzniku proleženin neboli dekubitů, které ohrožují pacienty každého věku, jež jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Zájemkyně si také mohly na silikonovém modelu natrénovat samovyšetřování prsu, které je z hlediska prevence a včasného zahájení léčby karcinomu prsu nejdůležitější. Úspěch také zaznamenala stanoviště zdravé výživy – nutriční terapeutky připravily ochutnávku několika druhů luštěninových a zeleninových pomazánek, které návštěvníkům chutnaly, i ukázku zdravých sladkých dezertů. Pracovnice lékárny pak nabízely při příležitosti jarní detoxikace ochutnávku bylinných čajů, které organizmus zbaví škodlivých látek. Svůj prostor měla ve vestibulu i dobrovolnická služba ve Svitavské nemocnici a prezentovala se zde organizace Rytmus, která umožňuje lidem s handicapem zapojit se do běžného života.

Plná byla i kapacita dopoledního doprovodného programu určeného pro žáky druhého stupně základních škol a nižších ročníků gymnázia. Po prohlídce vozidla zdravotnické záchranné služby a jeho vybavení si v první části pro žáky připravili zdravotníci z chirurgické jednotky intenzivní péče za pomoci studentů ze SZŠ Svitavy realistickou ukázku vyšetření a následné resuscitace pacienta s infarktem a zástavou srdce a dále pomocí videa a vlastní instruktáže učili děti poskytnout kardiopulmonální resuscitaci dospělému člověku i dítěti.

V druhé části programu se žáci vydali do prostor psychiatrického oddělení, kde pro ně byl v klubovně připraven program, jehož cílem bylo seznámení se s provozem psychiatrického oddělení, s nejčastějšími diagnózami tamních pacientů a vysvětlili si s vedoucími skupiny pojmy pracovní terapie jako ergoterapie, muzikoterapie, individuální a skupinová psychoterapie.

„Jsme rádi, že zájem veřejnosti o Den zdraví byl i letos tak velký. Viděli jsme tu děti ze základních škol, dospělé i seniory, takže si v rámci programu opravdu každý našel to, co ho zajímá. Už teď začínáme přemýšlet nad skladbou dalšího ročníku a věřím, že přineseme opět nějaké zajímavé novinky. Ráda bych poděkovala všem zaměstnancům Svitavské nemocnice, kteří se na přípravě akce podíleli a také studentům, učitelům i vedení Střední zdravotnické školy za výbornou spolupráci,“ uzavřela Pavla Angelová, náměstkyně ošetřovatelské péče ve Svitavské nemocnici a hlavní organizátorka akce.

Alena Františková