Při sportu nepřeceňujte síly, radí lékař Martin Kubrycht

Při sportu nepřeceňujte síly, radí lékař Martin Kubrycht
9. srpna 2022
Chcete v létě udělat něco pro sebe a svou fyzickou i psychickou kondici? Příjemně se odreagovat, protáhnout tělo, shodit přebytečné kilogramy nebo si zasportovat pro radost? Výborný nápad. Pohyb je zdravý a potřebný, ale je dobré také vědět, na co si dát při sportování v tomto období pozor. Odpovídá lékař Martin Kubrycht, který na kardiologickém oddělení Interní kliniky Pardubické nemocnice vede Centrum zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny.

Proč je dobré v létě sportovat?

Sportovat je dobré v každém ročním období, v létě vyšší teploty a doby dovolených ke sportovním aktivitám jen více vybízejí. Vždy si ale musíme být vědomi i možných rizik a nepřeceňovat své síly.

Když chceme začít sportovat, je lepší postupně nebo si můžeme hned „naložit“?

Tak jako se vším, co děláme, je lepší i se sportováním začínat postupně. Ojedinělá náročná sportovní aktivita povede pouze k tomu, že několik dalších dní po zátěži se budeme cítit vyčerpaní a bolaví, a to naše odhodlání k pravidelné aktivitě rozhodně nepodpoří. 

Měli bychom předtím, než začneme, preventivně navštívit lékaře?

Záleží na mnoha faktorech. Podmínkou to jistě není pro všechny, jsou ale skupiny sportovců, kteří by návštěvu lékaře měli zvážit. Konzultace je určitě vhodná pro osoby se srdečním či plicním onemocněním, lidi s těžší formou cukrovky či po delším zranění.

Jak často je dobré sportovat?

Sportování by nás především mělo bavit a naplňovat. Zdraví prospěšná je především pravidelná pohybová aktivita, ideálně alespoň třikrát týdně. Pokud někdo sportuje pravidelně a rád, pak by měl vědět, že alespoň jeden den v týdnu by měl svému tělu dopřát odpočinek.

Když nesportuji, občas vynechám, je pak vhodné se to snažit rychle dohnat?

Extrémy nikdy nejsou vhodné a ani se nedá hned vše dohnat. Při pravidelném cvičení se naše zdatnost zvyšuje postupně, stejně tak při delší pauze postupně klesá. Představa, že po 14denní pauze zvládnu ještě o něco více než při posledním tréninku či sportování, je nereálná. Pokud se mi to přesto podaří, další dny bude mé tělo bolavé, unavené a nakonec celkový objem tréninku bude nižší, než pokud bych se do intenzity sportování před pauzou postupně dostal během 2–3 volnějších tréninků.

Na co si dát při sportování v létě pozor?

Existuje několik věcí, na které je dobré si dát pozor. V první řadě je v teplém počasí vyšší riziko dehydratace. Proto je třeba si pečlivě hlídat přísun tekutin a vyvarovat se delšímu pobytu na přímém slunci. Dehydratace vede k rychlejší únavě. Může podmiňovat slabost či závratě, a tak se stává také velkým rizikem úrazů. Při pohybu v přírodě je rovněž vyšší riziko alergické reakce, ať již v důsledku pylových alergenů, nebo bodnutí hmyzem. U méně zdatných sportovců pak hrozí, že přecení své síly, například když zkouší nové, adrenalinové aktivity. Jistě je více takových, kterým se úraz stane pod vlivem alkoholu.

Další aktuality

O Dny melanomu byl velký zájem. Kožní oddělení vyšetřilo za dva dny 672 lidí

2. června 2023

Celkem 672 lidí za dva dny vyšetřili zdravotníci z kožního oddělení Pardubické nemocnice na akci Dny melanomu, která se uskutečnila v prostorách Paláce Pardubice. Zájemci zde měli možnost nechat si zdarma vyšetřit pigmentová znaménka, a to bez objednání. „U padesáti případů jsme zaznamenali podezřelá znaménka, která byla indikována k odstranění a histologickému vyšetření, včetně čtyřletého dítěte,“ konstatovala vrchní sestra kožního oddělení Pardubické nemocnice Petra Teplá.

Konference zdravotníků NPK nabídla atraktivní témata a navštívil ji ministr Válek

29. května 2023

Jaká je vize i skutečnost fungování urgentních příjmů? Proč je důležité věnovat pozornost seniorům a dlouhodobě nemocným? Jaká úskalí jsou spojená s poskytováním zdravotní péče? Jak vypadá ambulance bolesti z pohledu sestry? Nejen tato témata se probírala z různých úhlů pohledu na IV. ročníku Konference zdravotníků Nemocnice Pardubického kraje (NPK).