Při sportu nepřeceňujte síly, radí lékař Martin Kubrycht

Při sportu nepřeceňujte síly, radí lékař Martin Kubrycht
9. srpna 2022
Chcete v létě udělat něco pro sebe a svou fyzickou i psychickou kondici? Příjemně se odreagovat, protáhnout tělo, shodit přebytečné kilogramy nebo si zasportovat pro radost? Výborný nápad. Pohyb je zdravý a potřebný, ale je dobré také vědět, na co si dát při sportování v tomto období pozor. Odpovídá lékař Martin Kubrycht, který na kardiologickém oddělení Interní kliniky Pardubické nemocnice vede Centrum zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny.

Proč je dobré v létě sportovat?

Sportovat je dobré v každém ročním období, v létě vyšší teploty a doby dovolených ke sportovním aktivitám jen více vybízejí. Vždy si ale musíme být vědomi i možných rizik a nepřeceňovat své síly.

Když chceme začít sportovat, je lepší postupně nebo si můžeme hned „naložit“?

Tak jako se vším, co děláme, je lepší i se sportováním začínat postupně. Ojedinělá náročná sportovní aktivita povede pouze k tomu, že několik dalších dní po zátěži se budeme cítit vyčerpaní a bolaví, a to naše odhodlání k pravidelné aktivitě rozhodně nepodpoří. 

Měli bychom předtím, než začneme, preventivně navštívit lékaře?

Záleží na mnoha faktorech. Podmínkou to jistě není pro všechny, jsou ale skupiny sportovců, kteří by návštěvu lékaře měli zvážit. Konzultace je určitě vhodná pro osoby se srdečním či plicním onemocněním, lidi s těžší formou cukrovky či po delším zranění.

Jak často je dobré sportovat?

Sportování by nás především mělo bavit a naplňovat. Zdraví prospěšná je především pravidelná pohybová aktivita, ideálně alespoň třikrát týdně. Pokud někdo sportuje pravidelně a rád, pak by měl vědět, že alespoň jeden den v týdnu by měl svému tělu dopřát odpočinek.

Když nesportuji, občas vynechám, je pak vhodné se to snažit rychle dohnat?

Extrémy nikdy nejsou vhodné a ani se nedá hned vše dohnat. Při pravidelném cvičení se naše zdatnost zvyšuje postupně, stejně tak při delší pauze postupně klesá. Představa, že po 14denní pauze zvládnu ještě o něco více než při posledním tréninku či sportování, je nereálná. Pokud se mi to přesto podaří, další dny bude mé tělo bolavé, unavené a nakonec celkový objem tréninku bude nižší, než pokud bych se do intenzity sportování před pauzou postupně dostal během 2–3 volnějších tréninků.

Na co si dát při sportování v létě pozor?

Existuje několik věcí, na které je dobré si dát pozor. V první řadě je v teplém počasí vyšší riziko dehydratace. Proto je třeba si pečlivě hlídat přísun tekutin a vyvarovat se delšímu pobytu na přímém slunci. Dehydratace vede k rychlejší únavě. Může podmiňovat slabost či závratě, a tak se stává také velkým rizikem úrazů. Při pohybu v přírodě je rovněž vyšší riziko alergické reakce, ať již v důsledku pylových alergenů, nebo bodnutí hmyzem. U méně zdatných sportovců pak hrozí, že přecení své síly, například když zkouší nové, adrenalinové aktivity. Jistě je více takových, kterým se úraz stane pod vlivem alkoholu.

Další aktuality

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.

Na Den glaukomu si v Litomyšlské nemocnici nechalo zkontrolovat oči na sedm desítek zájemců

5. dubna 2024

Možnost nechat si vyšetřit oči v rámci Světového týdne glaukomu využilo 13. března na očním oddělení Litomyšlské nemocnice na sedmdesát zájemců. Zdravotníci čtyřem pacientům diagnostikovali nejčastěji se vyskytující zelený zákal otevřeného úhlu a zahájili léčbu. U šestnácti lidí zachytili podezření na zelený zákal ke sledování. U dalších dvou lidí zdravotníci identifikovali šedý zákal.