Prestiž Pardubické nemocnice roste – získala specializované centrum pro onkogynekologii

13. listopadu 2015
Po zařazení mezi komplexní onkologická centra získala Pardubická nemocnice další významné ocenění v oblasti léčby zhoubných nádorů.

Ministerstvo zdravotnictví České republiky udělilo Pardubické nemocnici statut centra vysoce specializované onkogynekologické péče s platností do konce roku 2020. Porodnicko-gynekologická klinika se tak zařadila mezi špičková pracoviště v zemi, která poskytují komplexní péči pacientkám s gynekologickými nádory.

„Po období, kdy to se specializovanou péčí v nemocnici v krajském městě nevypadalo nejlépe, získává nemocnice znovu prestiž, kterou si takové pracoviště zaslouží. Máme tu už komplexní kardiovaskulární, komplexní onkologické, iktové a perinatologické centrum. Schválením onkogynekologického centra se nemocnici otevírá možnost získat dotace na vybavení v řádu několika desítek milionů korun,“ říká 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

„Zisk statutu onkogynekologického centra je mimořádným úspěchem pro Pardubickou nemocnici a velkým oceněním práce našich pracovníků. Onkologicky nemocných včetně žen s gynekologickými nádory neustále přibývá. Pacientky nyní mají záruku, že je u nás poskytována kvalitní zdravotní péče a že bude i dál rozvíjena,“ prohlásil Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje.

Onkogynekologická centra zajišťují komplexní diagnostickou a léčebnou péči o pacientky se zhoubnými gynekologickými nádory. Statut mají především fakultní nemocnice a jen několik krajských. Dosud ho získalo 17 pracovišť, osmnáctým se stala Porodnicko-gynekologická klinika Pardubické nemocnice, která splnila přísné podmínky Ministerstva zdravotnictví ČR.

„Jednalo se zejména o rozsah a objem vysoce specializované zdravotní péče, technické a věcné vybavení zdravotnického zařízení, personální zabezpečení, počet provedených radikálních operací pro gynekologický zhoubný nádor nebo počet nových záchytů gynekologických zhoubných nádorů v uplynulém kalendářním roce,“ uvedl generální ředitel Gottvald.

„Onkogynekologickou péči poskytujeme v plném rozsahu. Provádíme i některé náročné operační výkony, které naše pracoviště řadí k těm velmi pokročilým v onkogynekologii,“ pronesl Milan Košťál, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické nemocnice.

Získání statutu centra vysoce specializované onkogynekologické péče otevírá cestu pro možnost čerpání finanční dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj určené právě těmto osmnácti špičkovým pracovištím. „Je to šance na zkvalitnění a modernizaci přístrojového vybavení a možnost nadále poskytovat nejmodernější způsoby léčby,“ řekl generální ředitel Gottvald.

„Nové technologické vybavení může zjednodušit práci pro operatéry. Úkony mohou být jemnější než se stávající technologií, což by znamenalo další plus pro naše pacientky,“ dodal přednosta Košťál.