Přes víkend významně vzrostl počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19

9. listopadu 2021
V pátek 5. listopadu bylo v Nemocnici Pardubického kraje hospitalizovaných 91 pacientů, čtyři z nich vyžadovali intenzivní péči. O víkendu však došlo k významnému nárůstu hospitalizovaných, zvýšil se i počet pacientů v intenzivní péči, v pondělí se naši zdravotníci starali celkem o 121 pacientů s covidem-19, 14 z nich vyžaduje intenzivní péči. Nemocnice pokračují ve zřizování covidových stanic, navyšují lůžkové kapacity v intenzivní péči a v některých případech jsou nuceny přistoupit k omezování odkladné péče.

Třicet pacientů za víkend, to je celkový počet nově hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Jde o zatím nejvyšší nárůst, které naše nemocnice letos na podzim zaznamenaly. Složitá situace je v některých nemocnicích s intenzivní péčí, která s takovým náporem tak rychle nepočítala. Nemocnice pokračují v úpravách provozů, zřizují nová lůžka intenzivní péče a snaží se, aby se změny co nejméně dotkly péče plánované. Už teď je ale jasné, že se zvyšováním hospitalizací v intenzivní péči půjdou ruku v ruce určitá omezení.

Nejvíce pacientů je v Pardubicích, čekací doba na operaci u některých oborů se prodlouží

V Pardubické nemocnici je 57 pacientů s covidem-19, 7 z nich v intenzivní péči. Hospitalizovaní leží na čtyřech standardních stanicích – na infekci (2 stanice), na neurologii (1 stanice) a na geriatrii (1 stanice). Aktuální lůžkovou kapacitu pro intenzivní péči na ARO nemocnice navýší z 8 na 12 návratem covidového pracoviště na neurologickou JIP.

Přesun anesteziologického personálu na covidové jednotky se bohužel odrazí v omezení plánované operativy prakticky ve všech oborech. Akutní operativa bude fungovat beze změny.

Vysokou obsazenost intenzivní péče hlásí i Ústí nad Orlicí

Na Orlickoústecku bylo včera hospitalizovaných 30 covid pozitivních pacientů, přičemž šest z nich v intenzivní péči. I v této nemocnici je situace s obsazeností intenzivní péče poměrně složitá. V případě, že budou počty hospitalizovaných i nadále stoupat, přistoupí nemocnice k omezení plánované chirurgické a urologické operativy.

Na případné navyšování lůžek jsou v tuto chvíli připravení jak v oblasti tzv. standardu, tak intenzivní péče.

V Litomyšli se plní standardní lůžka, počty stoupají i v Chrudimi, ve Svitavách jsou jednotky pacientů

V Litomyšlské nemocnici mají pacienty s covidem zatím pouze na standardních lůžkách, jejich počet se však od pátku do pondělí více než zdvojnásobil, a to na 11. Nemocnice má připravená lůžka v intenzivní péči i plán pro případ zhoršení.

Chrudimská nemocnice zřizuje mezioborovou covidovou jednotku, čímž navyšuje počty lůžek na standardním oddělení. I zde se opakovala podobná situace jako v dalších nemocnicích v kraji – před víkendem relativní klid, o víkendu vysoký nárůst hospitalizací. Hospitalizováno zde mají 16 pacientů s covidem-19, jednoho na intenzivní péči.

Svitavská nemocnice zřizovala první covidovou stanici minulý týden ve středu, a to na urologickém oddělení. V současnosti na ní leží šest pacientů, další vyžaduje intenzivní péči. I zde platí, že zhoršení epidemiologické situace v regionu může vést k postupnému omezování odkladné péče.