Premiérový ročník ZDRAVOhrátek má za sebou vydařenou tečku v Pardubicích

14. prosince 2017
Premiérový ročník projektu ZDRAVOhrátky Pardubického kraje vyvrcholil posledním zastavením ve Střední zdravotnické škole Pardubice.

Tečka za podzimní seznamkou se zdravotnickými obory byla slušivá a zábavná. Třiašedesát žáků ze sedmi základních škol pardubického okresu si při ní ve středu 13. prosince vyzkoušelo základy první pomoci či správné péči o zuby a seznámilo se s prevencí AIDS, infekčních chorob, pomocí handicapovaným spoluobčanům i zásadami zdravé životosprávy. A také získali informace o Pardubické nemocnici. Mezi vybranými zástupci z 8. a 9. tříd bylo také dvanáct chlapců. Ti se netajili, že kromě oboru ošetřovatel je láká především studium zdravotnického lycea, které je přípravou pro vysokoškolské studium a které Střední zdravotnická škola Pardubice vyučuje jako jediná v celém kraji.

„ZDRAVOhrátky jsou projekt, který vám umožní detailně si prohlédnout tuto školu i její zázemí a seznámit se s pedagogy či budoucími spolužáky. Poznáte při ní náročnou, ale krásnou práci spojenou s lidským zdravím a péčí o nemocné. Váš zájem o tuto profesi nás těší a věříme, že si ji zvolíte i ke svému studiu,“ uvedl při slavnostním zahájení akce Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.

Dárek ze školní kuchyně

Žáci si zastavení v pardubické „zdrávce“ náležitě užívali. Zatímco po ranním příchodu se k přihlášce do této školy „přiznalo“ jen několik z nich, po tradičních manuálních aktivitách už zvedla ruce polovina. A zdaleka to nebylo jen zásluhou výborného občerstvení v podobě koláčů a vánočního cukroví, které účastníkům připravily kuchařky ze školní jídelny.

„Zdravotnictví potřebuje a v budoucnu bude stále potřebovat kvalifikované sestry, ošetřovatele, záchranáře a lékaře. Vystudováním těchto oborů získáte i jistotu výborného uplatnění a rozhodně se nestanete klienty Úřadu práce,“ potvrdil školákům správnost jejich volby Petr Klimpl, ředitel Úřadu práce Pardubického kraje.

Aktivity, které bavily

V dopolední části programu čekali žáky na šesti speciálních pracovištích pedagogové, a především studenti střední školy. V mnoha případech to byli právě oni, kdo bezchybně vedli výklad i praktická cvičení. Názvy jednotlivých stanovišť názorně vypovídaly o aktivitách, které na nich aktéři plnili: první pomoc, prevence AIDS, zdravé zoubky, zdravý životní styl, čisté ruce a nebát se pomoci druhým.

„Připravené činnosti žáky velice zaujaly. Pozornosti se zaměřila především na základy první pomoci. Bezprostřední a zajímavá byla například interaktivní lekce zaměřená na prevenci AIDS. Tu vedla excelentně formou diskuse se školáky studentka 4. ročníku oboru zdravotnické lyceum a do nejmenších podrobností je při tom zasvětila do této problematiky. Stejně tak tomu bylo i u studentek vysvětlujících správný postup při péči o zdravý chrup. Účastníci si za použití nejrůznějších simulačních pomůcek také vyzkoušeli, jak obtížný je život člověka ve stáří – a pro mnohé to byl docela šok,“ nechal nahlédnout do scénáře akce Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

Fungování Pardubické nemocnice, která je významným partnerem Střední zdravotnické školy Pardubice, přiblížila žákům v rámci prezentace náměstkyně ošetřovatelské péče Kateřina Součková. Také poslední letošní dva velké ovocné dorty našly své majitele. V soutěži manuálních aktivit je získalo s velkým náskokem družstvo ZŠ Opatovice nad Labem. Ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! prokázali nejvíce znalostí žáci kombinovaného týmu ZŠ Dašice a ZŠ Štefánikova, Pardubice.