Předseda Poslanecké sněmovny Hamáček se seznámil s Pardubickou nemocnicí

20. září 2016
Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček při své pracovní cestě po regionu navštívil rovněž Pardubickou nemocnici.

Se současností i s plány rozvoje Pardubické nemocnice se seznámil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček. Největší pracoviště Nemocnice Pardubického kraje bylo v průběhu pondělí 19. září 2016 jednou ze zastávek jeho pravidelného pracovního výjezdu do Pardubického kraje. Významný ústavní činitel se v úvodu návštěvy setkal s vedením společnosti i Pardubické nemocnice. Zajímal se o fungování Nemocnice Pardubického kraje po sloučení pěti nemocnic akutní lůžkové péče do jedné společnosti.

„Se zájmem si vyslechl, že se hospodaření společnosti od zahájení procesu fúze pohybuje v kladných číslech. Jednotlivé nemocnice si přestaly konkurovat a spolupracují, což spolu se změnou úhradové vyhlášky přispělo ke zlepšení ekonomiky, která se řadu let pohybovala ve ztrátě,“ uvedl Tomáš Gottvald, generální ředitel a předseda představenstva Nemocnice Pardubického kraje.

Důležitým tématem byla pochopitelně i personální situace, která trápí většinu českých zdravotnických zařízení, a chystané změny ve vzdělávání zdravotních sester. „V nedostatku kvalifikovaného personálu spatřuji největší problém českého zdravotnictví i hrozbu do budoucna. Bohužel v minulých letech byl významně změněn systém vzdělávání jak lékařů, tak sester, což přispělo k současné situaci. K řešení tohoto problému jsou nutné legislativní změny, které usnadní vzdělávání zdravotníků a umožní transparentní financování zdravotní péče a tím dostatek financí na platy zdravotníků,“ uvedl Vladimír Ninger, náměstek generálního ředitele pro zdravotní péči a člen představenstva Nemocnice Pardubického kraje.

V doprovodu hejtmana Martina Netolického a členů managementu si Jan Hamáček následně prošel Pardubickou nemocnici podobně jako před několika týdny ve Svitavách. Předseda Poslanecké sněmovny se seznámil s Multioborovým pavilonem, který je nejmodernější budovou v areálu. Zavítal i na Emergency Chirurgické kliniky a byl informován o plánovaném významném projektu, jímž je vybudování urgentního příjmu a centralizace akutních oborů. Na závěr své návštěvy si prohlédl i místo, kde se plánuje výstavba nového psychiatrického pavilonu.

Dušan Korel