Pozvánka na Den zdraví ve Svitavské nemocnici

18. dubna 2018
Svitavská nemocnice Vás srdečně zve na 6. ročník preventivně zážitkové akce pro veřejnost Den zdraví, která se uskuteční v úterý 24. 4. 2018 od 8 do 14 hodin.

Pro návštěvníky budou v nemocničním vestibulu připravena stanoviště, na kterých budou zdravotníci ze Svitavské nemocnice zájemcům bezplatně provádět vybraná vyšetření a informovat o preventivních programech. Generální ředitel a předseda představenstva Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald dodává, že akce pro veřejnost se konají ve všech pěti nemocnicích v kraji: „Dny zdraví se tradičně konají v našich nemocnicích každý rok. Jsme pro občany Pardubického kraje partnery v péči o jejich zdraví a první volbou při poskytování akutní zdravotní péče. Proto jim chceme přiblížit možnosti prevence, která je nejdůležitější pro případnou včasnou a úspěšnou léčbu, kterou v našich zařízeních poskytujeme.“

V rámci programu se tak můžete těšit například na orientační měření glykémie, měření krevního tlaku, ukázku EKG přístroje, výživové poradenství a měření BMI nebo poradenství k hojení chronických ran. Představíme možnosti onkologické prevence pro ženy a návštěvníci si budou moci nechat zjistit svoji krevní skupinu. Dále zájemcům poskytneme informace o dárcovství krve, dobrovolnické službě, o prevenci závislostí s testem závislosti a správné hygieně rukou. Studenti Střední zdravotnické školy Svitavy budou na svém stanovišti provádět masáže šíje pro relaxaci svalů jako prevenci bolesti zad. Prezentovat se zde budou i pracovníci z nemocniční lékárny, kteří připravují ochutnávku bylinných čajů s ukázkou správného pitného režimu.

Rovněž bude k vidění ukázka naslouchadel a nástrojů pro vyšetřování ucha, zajímavosti a nástroje z operačních sálů a bude možné se seznámit s nabídkou půjčovny kompenzačních pomůcek. Návštěvníci si budou moci také zakoupit výrobky pacientů z psychiatrického oddělení, které vyrábějí při terapiích. Z výtěžku prodejní výstavy bude pořízen další materiál pro novou kreativní tvorbu pacientů psychiatrie.

Akci udělil svoji záštitu radní pro zdravotnictví Pardubického kraje Ladislav Valtr a dodal: „Návštěva nemocnice není pro většinu z nás příjemná a často vyvolává pocity strachu. Je to ale zároveň místo, kde lékaři přinášejí pacientům úlevu od jejich problémů a asistují při narození našich dětí. Nemocnice a ošetřující personál jsou tak součástí našeho života a v rámci Dne zdraví pro veřejnost je možné se se zdravotníky setkat, zjistit, co můžeme pro své zdraví udělat a popovídat si o tom, na což je v běžném provozu jen omezený čas.“

Součástí preventivní akce Den zdraví je i program pro žáky a vyučující ze základních škol, které se přihlásily na základě předchozího oslovení. Děti si tak na samostatných seminářích mohou nacvičit kardiopulmonální resuscitaci na modelu za použití monitoru, defibrilátoru i ambuvaku nebo se formou skupinového zábavného programu mohou naučit poznávat povahové vlastnosti a charaktery lidí. Bonusem bude navíc prohlídka stanice záchranné služby.

„Zájem škol o program pro děti je každoročně velký. Chtěli jsme letos program rozšířit o ukázku psychoterapeutických aktivit, při kterých lektorka dětem prostřednictvím her a aktivit vysvětlí, že existují různé typy charakterů lidí, kvůli kterým se v jedné modelové situaci zachovají různí lidé odlišně. Součástí bude také muzikoterapie, která ukáže, jak hudbou můžeme vyjádřit naše emoce,“ dodává Pavla Angelová, náměstkyně ošetřovatelské péče ve Svitavské nemocnici. To vše a mnoho dalšího pro Vás připravují zdravotníci ze Svitavské nemocnice. Budeme se těšit na Vaši návštěvu. Z provozních důvodů jsou změny v programu vyhrazeny.

Alena Františková