Pohlavní choroby na vzestupu. Pardubická nemocnice chystá osvětovou kampaň pro školy

26. ledna 2023
V Pardubickém kraji v poslední době výrazně vzrostl počet pacientů s pohlavními chorobami. „Za posledních 20 let došlo u kapavky k nárůstu o 364 %, u syfilidy o 326 %. To jsou obrovská čísla, která svědčí o tom, že pohlavní choroby v Pardubickém kraji přibývají,“ uvedl primář kožního oddělení Pardubické nemocnice David Stuchlík.

„Vyšli jsme z roku 2002, kdy v Pardubickém kraji bylo hlášeno 17 případů kapavky. V roce 2022 už to bylo 79 případů,“ poznamenal primář kožního oddělení, podle něhož jsou alarmující čísla i v meziročním srovnání. „Oproti roku 2021 kapavka v roce 2022 narostla o 92 %, syfilis o 133 %,“ konstatoval David Stuchlík.

Nakazit se může každý

„Do statistik se zřejmě promítly i dopady pandemie koronaviru i dojem části laické veřejnosti, že kapavka a syfilis jsou choroby, které jsou někde z minulého století a v dnešní době se jimi už přece nelze nakazit. Přitom opak je pravdou. Pohlavní choroby se mohou týkat kohokoli, ať už je v jakékoli věkové či sociální skupině,“ poznamenal primář kožního oddělení Pardubické nemocnice.

„Jde o závažná onemocnění, zejména v případě syfilidy, kde hrozí i postižení vnitřních orgánů. Kapavka může postihovat močopohlavní ústrojí, u mužů jde například o zánět prostaty, u žen je pak riziko i to, že nebudou moci otěhotnět,“ vyjmenoval David Stuchlík. „Dalším problémem, s kterým se u léčby setkáváme stále více, je narůstající rezistence na antibiotika, kdy místo tablet je možné použít injekční formu účinnějších antibiotik. Ve světě již byly popsány i kmeny zcela odolné vůči známým antibiotikům,“ podotkl primář kožního oddělení.

Největší nárůst u mladých lidí

„Největší nárůst pohlavních nemocí zaznamenáváme u mladých lidí v kategorii od 15 do 30 let. Ti mají často pocit, že pohlavní nemoci v České republice prakticky vymizely a vůbec si nepřipouštějí, že by se jimi mohli nakazit. Zároveň chybí osvěta, a to jak ve školách, tak třeba i na sociálních sítích, které mladí lidé hojně využívají jako informační zdroj,“ sdělila lékařka kožního oddělení Zdenka Durďáková.

„O sexu se mluví hodně. I díky sociálním sítím je dnes možné navazovat mnohem více sexuálních kontaktů. Společnost žije více rizikově, ale už tolik neřeší důsledky takového chování. Mluví se možná o antikoncepci, ale o ochraně proti pohlavním nemocem prakticky vůbec. A kondom mezi mladými není aktuálně příliš vyhledáván, preferují spíše nechráněný pohlavní styk, a to i s partnery, u nichž netuší vůbec nic o jejich sexuálním životě,“ uvedla lékařka kožního oddělení Pardubické nemocnice.

Hodně častý je podle ní i mýtus, že pohlavní choroby se vyskytují především u osob žijících spíše na okraji společnosti. „Dnes rozhodně není výjimkou, že jde o vysokoškolsky vzdělané lidi,“ zdůraznila Zdenka Durďáková.

Nemocnice chystá osvětovou kampaň

„V poslední době jsme zaznamenali i případy, kdy se k nám během poměrně krátké doby pacienti vraceli, a to i s větším počtem pohlavních nemocí. Šlo například o mladíka, který se za poslední půl rok stihl nakazit hned třemi různými pohlavními chorobami,“ dodala lékařka kožního oddělení Pardubické nemocnice, které se rozhodlo aktivně zaměřit na osvětu na školách. „Symbolicky na svátek svatého Valentýna odstartuje přímo v posluchárně Pardubické nemocnice projekt, který má za cíl vzdělávat studenty středních škol v této problematice, aby věděli, jak se proti pohlavním nemocem co nejúčinněji chránit. Podobný projekt chystáme i pro žáky základních škol,“ řekla vrchní sestra kožního oddělení Pardubické nemocnice Petra Teplá.