Pod lešením už se skrývá moderní pavilon urgentní péče

Pod lešením už se skrývá moderní pavilon urgentní péče
30. června 2021
Od zahájení druhé etapy výstavby centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici uplynul zhruba rok. V současné době je již skrze lešení vidět moderní pavilon, který se stane centrem zdejší nemocnice. O tom, že se výstavba zdárně přibližuje ke svému cíli, svědčí i fakt, že z útrob budovy zmizela její dosavadní dominanta – stavební jeřáb.

Ačkoli počáteční fázi stavby, která začala v létě roku 2019, provázely potíže s výskytem spodní vody, stavbaři se s nimi bez větších potíží vypořádali a nyní již více než rok pokračují v druhé etapě. „Momentálně se v budoucím centrálním urgentním příjmu dokončují rozvody vody, elektřiny, topení a medicinálních plynů,“ říká k aktuálnímu stavu Jaroslav Junek z provozně-technického úseku Nemocnice Pardubického kraje, který má za nemocnici projekt výstavby na starosti, a pokračuje: „Dodělávají se také sádrokartony, omítky a schodiště, dále se vylévají podlahy a montují výtahy.“ Novou budovu urgentního příjmu již propojuje se stávajícími objekty nový krček.

Čilý ruch vládne také na lešení, které obepíná novou budovu. „Namontováno je již více jak 40 % z celkové plochy prosklené fasády,“ přiblížil dění na stavbě Jaroslav Masopust, project manager generálního dodavatele stavby společnosti VCES a. s. „Uvnitř budovy kompletujeme strojovnu vzduchotechniky, kotelnu, rozvodnu a úpravnu vody,“ doplnil Masopust.

Z vnitřku budovy v pondělí také zmizel po deseti měsících intenzivní práce věžový jeřáb, kolem kterého za poslední měsíce stavba vyrostla. „Vysvobodit“ ho přijel jeden z největších mobilních jeřábů v České republice. Z objektu centrálního příjmu s třemi nadzemními a jedním podzemním podlažím byl věžový jeřáb během osmi hodin po částech vytažen a odvezen na čtyřech kamionech. Pro zvedání břemen do výšky teď budou na stavbě sloužit už jen klasické mobilní jeřáby. Uvolněná šachta se využije pro svedení rozvodů vzduchotechniky.

Co bude v novém pavilonu?

Stavba bude sloužit pacientům ze spádové oblasti Orlickoústecka, Litomyšlska a Svitavska, tedy pro zhruba 200 tisíc obyvatel tohoto regionu. V prvním nadzemní podlaží se budou nacházet vyšetřovny nebo zákrokový sálek, ale především nízkoprahový a vysokoprahový příjem. Druhý jmenovaný se využívá pro pacienty, které do nemocnice dopraví zdravotnická záchranná služba.

V dalších dvou nadzemních podlažích budou umístěny lůžkové části ARO a JIP. Obě oddělení navazují nově budovaným proskleným spojovacím krčkem na stávající budovu B, kde jsou operační sály. Druhé podlaží obsadí oddělení ARO. Kromě lůžek s přístrojovou podporou, kterou zdejší pacienti ke své léčbě potřebují, se zde bude některým pacientům poskytovat také pooperační péče.

Poslední patro nového urgentu poslouží jako multioborová jednotka intenzivní péče. „Jednotky intenzivní péče jsou více přizpůsobeny pacientům, kteří nepotřebují podporu ventilačních přístrojů, přestože jsou závažně nemocní. Skladba takzvaných jipek se zpravidla liší charakterem onemocnění. Na jednotkách intenzivní péče tak leží pacienti s arytmiemi, srdečním selháním či otravami, ale také s plicní embolií, krvácením do zažívacího traktu nebo s jinými krvácivými komplikacemi například u tlustého střeva… Moderní medicína však některé zažité postupy mění a v novém pavilonu by měl vzniknout společný lůžkový fond pro více oborů,“ vysvětluje Vratislav Dědek, kardiolog a náměstek léčebné péče v Orlickoústecké nemocnici.

Další aktuality

Práce je to náročná a samostatná, ale neměnily bychom, říká vedoucí Centra domácí péče

10. září 2020

Centrum domácí péče je jedním z méně známých pracovišť Pardubické nemocnice. Přesto se zde tým pěti zdravotních sester v čele s vedoucí centra Ivou Svobodovou stará každý den o desítky pacientů a poskytuje jim základní péči v prostředí jejich domova. Cestování za pacienty jim nyní zpříjemní nová Octavia Combi, kterou nemocnici darovala společnost ŠKODA Auto.

Ústecký urgent roste podle plánu

20. srpna 2020

Základová deska centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici je již téměř dokončená a 2. etapa stavby nového pavilonu pokračuje podle plánu. V úterý 18. srpna si staveniště přišli prohlédnout podporovatelé Nadačního fondu S námi je tu lépe! Hosté veřejného kontrolního dne, který uspořádal realizátor stavby – společnost VCES, vyslechli novinky a dozvěděli se více i o záludnostech technických řešení, s nimiž se stavbaři potýkají.