Plastiky boltců je výhodné stihnout do 10 let věku, říkají ORL lékaři. Na semináři si sdíleli zkušenosti.

31. října 2018
Odstáté ušní boltce bývají u dětí terčem posměchu. Proto většina rodičů přistoupí k jejich plastice u svého dítěte ještě, než jde do školy.

Během vývoje plodu v matčině děloze se vyvíjejí poměrně složitě i ušní boltce, které mohou utrpět různé deformity a odchylky. To je především estetický problém, který dítěti může později způsobit újmu psychickou. Ve Svitavské nemocnici provedou ročně plastiky boltců zhruba u 20–25 pacientů, u 90 % dětí právě před nástupem do první třídy.

Na kurzu s příznačným názvem "Plastiky boltců", který pořádala 25.-26. října 2018 Svitavská nemocnice již popáté, se učili ORL lékaři, jakými způsoby je možné boltce napravit. Mezi přítomnými lékaři se mimo jiné diskutovala otázka věku dítěte, které by mělo operaci podstoupit. Z hlediska vývoje ucha je nejvhodnější dítě operovat mezi 6.–10. rokem života. V tomto věku si už zároveň často samo vadu uvědomuje a operaci chce. Lépe pak i spolupracuje. Aby se ale předešlo právě posměškům ze strany spolužáků, rodiče přivádějí děti do ORL ambulance právě před nástupem do školy, tzn. kolem 6. roku věku.

„Operace ušních boltců by se měla stihnout do 10. roku života dítěte, do kdy je hrazena pojišťovnou,“ upozorňuje primář ORL oddělení Svitavské nemocnice Libor Sychra. Plastiku boltců lze podstoupit později, i v dospělosti, pacient si ale musí připravit hotovost. Cena za její provedení se různí v jednotlivých zdravotnických zařízeních. Ve Svitavské nemocnici je aktuální cena za operaci jednoho boltce 5 200 korun, za oba boltce pak 8 300 korun.

„U pacientů samoplátců provádíme operaci v lokální anestezii v rámci jednodenní chirurgie. Pacient odchází odpoledne po operaci poučen domů,“ doplňuje primář Sychra. Důvody jsou k tomu hned dva – lokální anestezie je při plné spolupráci pacienta k tomuto zákroku plně dostačující, avšak nemusí být výhodná u malých dětí. Jsou tu ale i důvody finanční. Cena celkové anestesie by byla pro pacienta dražší než samotná operace a celý zákrok by se mu tak významně prodražil.

Odborného semináře Plastiky boltců ve Svitavské nemocnici se letos zúčastnilo 23 lékařů z celé republiky i Slovenska. Prostřednictvím videopřenosu přímo z operačního sálu mohli účastníci sledovat zkušené operatéry, kteří provedli plastiku boltců u pěti dětí ve věku do deseti let. Každý operatér volil jinou operační techniku podle charakteru vady ucha konkrétního dítěte.

Lektory kurzu byli: primářka MUDr. Jirka Vokurková, Ph.D., ordinářka pro dětskou plastickou chirurgii LF MU a FN Brno, primář MUDr. Josef Machač z kliniky dětské ORL LF MU a FN Brno, MUDr. Roman Michálek z kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku v Pardubické nemocnici a z oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku ve Svitavské nemocnice primář MUDr. Libor Sychra a MUDr. Jaroslav Malý.