Péče o chronické rány je v nemocnicích dlouhodobým tématem

26. března 2018
Chronickým ranám, které vyžadují dlouhodobou, často několikaměsíční, léčbu a trpělivost pacienta i zdravotníka, byla věnována březnová konference pro zdravotníky v Litomyšli.

Název konference "Hojení chronických ran, trvalá výzva pro zdravotníky", kterou pořádala Litomyšlská nemocnice ve čtvrtek 22. 3. 2018, přesně vystihoval problém, jenž řeší zdravotníci po celé republice. „Léčba chronických ran bude nekonečné téma, protože podle demografie obyvatel bude přibývat stále více starých lidí, kteří jsou chronickými ranami postiženi nejčastěji,“ uvedla Světlana Jeřábková, náměstkyně ošetřovatelské péče Litomyšlské nemocnice a organizátorka konference.

Posláním konference bylo seznámit zdravotníky z nemocnic, ambulancí i jiných zdravotnických zařízení s léčbou chronických ran, ke kterým se řadí mj. vředy a dekubity (proleženiny). Účastníci akce tak měli možnost porovnat své postupy s praxí na jiném pracovišti.

Dalším cílem bylo představit nejnovějšími materiály, které se k léčbě ran používají. „Pozvali jsme na setkání i firmy zabývající se výrobou nových krycích materiálů. Účastníci akce se mohli v rámci přednášek dozvědět o těchto materiálech a jejich využití nové informace, ale zároveň jsme vedle přednáškové místnosti v salonku připravili prezentaci těchto materiálů v rámci takových výstavních stánků, aby je zdravotníci mohli vidět zblízka a osahat si je,“ uvedla Světlana Jeřábková a dodala: „Metoda tzv. vlhkého hojení není stále tak dobře známá, jak bychom si přáli. I když je na trhu zhruba 40 let, není používána plošně ve všech nemocnicích v ČR, takže je stále co zlepšovat. A takovéto akce k tomu jistě mohou přispět.“

Konference se zúčastnilo 85 zdravotníků z širokého okolí. Mezi přednášejícími byli zdravotníci z Nemocnice Pardubického kraje, kteří prezentovali své zkušenosti s ošetřováním chronických ran i vybrané kazuistiky ze svých pracovišť. Pozvání ke sdílení svých zkušeností přijali také zástupci Ústřední vojenské nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha a z Nemocnice Jihlava.