Patologové připravili odborný seminář pro své kolegy

15. května 2018
V Pardubické nemocnici se uskutečnil 2. krajský ročník klinicko-patologického semináře, který přinesl zajímavosti a neobvyklé kazuistiky, se kterými se lékaři z patologicko-anatomického oddělení za poslední rok setkali.

Odborná garantka semináře, primářka patologicko-anatomického oddělení Pardubické nemocnice Mária Hácová, dodala, že práce patologů je velice zajímavá a ne vždy jednoduchá: „Setkáváme se často i s neobvyklými případy, diagnózami, které se vyskytnou jen jednou za rok i méně často. Kromě těchto zajímavostí pak na semináři informujeme lékaře o nových klasifikacích nádorů a správných postupech při odebírání vzorků, což bývají nejčastější dotazy na naše oddělení.“

Letošního setkání se zúčastnilo bezmála 50 lékařů, zdravotních sester a laborantů převážně z Pardubické nemocnice. Na určení diagnózy pacienta se spolupodílejí patologové, chirurgové, onkologové a další kliničtí lékaři. Právě proto připravili někteří z nich pod heslem "Patologie napříč obory" pro své kolegy vybraná témata a informace, které budou moci využít v praxi. Během odpoledne si tak účastníci semináře vyslechli přednášky o granulomatózní mastitidě, pozdních komplikacích adenomu rekta, karcinomu z Merkelových buněk, karcinosarkomu dělohy, Wegenerově granulomatóze nebo echinokové cystě jater.

Pozvání na seminář od primářky Hácové přijal také prof. MUDr. Václav Mandys, CSc., z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, který se věnuje primárně problematice patologie gastrointestinální traktu a je předním odborníkem na gastroenteropankreatické neuroendokrinní tumory. Informoval zde o novinkách v klasifikaci karcinomů a tumorů. Setkání zakončila MUDr. Petra Kašparová, Ph.D., z Fakultní nemocnice Hradec Králové, která se věnuje vysoce specifickému odvětví patologie, a sice hematopatologii. V rámci její přednášky na téma „Některá úskalí bioptické diagnostiky maligních lymfomů aneb Proč se některé věci nepovedou hned napoprvé“ zaznělo i důležité doporučení pro přítomné chirurgy, že k určení správné diagnózy je nutné získat dostatečně reprezentativní vzorek odebrané tkáně.

Akce se konala 14. května 2018 v posluchárně Pardubické nemocnice.