Pardubická porodnice se zapojí do projektu „Bookstart – S knížkou do života“

14. září 2018
Projekt „Bookstart – S knížkou do života“ v krátké době začne na porodnicko-gynekologické klinice Pardubické nemocnice.

Novinku pro nastávající rodiče a jejich děti připravuje porodnicko-gynekologická klinika Pardubické nemocnice. Navázala spolupráci s Krajskou knihovnou v Pardubicích, která se připojila k celostátnímu projektu „Bookstart – S knížkou do života“. Je zaměřen na vzdělávací, sociální, citový, kulturní a kreativní rozvoj dítěte v rodině od jeho narození po nástup do školy.

„Porodnice podporuje zodpovědný přístup rodičů v přípravě na rodičovské povinnosti. Jsme proto rádi, že můžeme participovat na projektu, v jehož rámci se budou dále rozvíjet jak rodičovské dovednosti, tak dítě samotné,“ řekl přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické nemocnice Milan Košťál.

Projekt se v Pardubické nemocnici rozjede v nejbližších dnech. Rodiče pro svá očekávaná miminka získají v rámci předporodní přípravy sadu dárků od knihovny (taška projektu, knížka pro dítě, audiokniha, drobná metodická publikace pro počáteční čtení rodičů s dětmi, seznamy doporučené literatury pro předškolní děti, členská legitimace do knihovny, nabídka služeb knihovny pro rodiny s malými dětmi, pozvánka na akce pro rodiče s dětmi atd.). Následně mohou využívat bezplatně až do tří let věku dítěte služeb dětského oddělení v knihovně a zapojit se do uceleného programu aktivit určených pro tyto děti a jejich rodiče pod vedením zkušených lektorů a odborníků.

„Naším cílem je podpořit rozvoj verbálních schopností dětí, jejich představivost a zlepšit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace. Zároveň bychom rádi vedli rodiče k pochopení významu čtenářských dovedností pro rozvoj dítěte i jeho budoucnost, tj. přesvědčit je, že jednou z nejdůležitějších věcí, jež mohou udělat pro své děti od nejútlejšího věku, je věnovat jim svůj čas a strávit jej společně nad knihou. K tomu nabízíme podpůrné služby knihovny, rady, jak správně postupovat v určitém věku dítěte, včetně praktické pomoci a zároveň prostor pro sdílení s ostatními rodiči,“ uvedla ředitelka krajské knihovny Radomíra Kodetová.

„Sám jsem byl ohromen touto iniciativou, která přibližuje rodiče k dítěti, a nikoliv třeba k televizi. Tento projekt rozhodně vítám a velice rádi jsme ho podpořili,“ dodal docent Košťál.

Více informací na www.sknizkoudozivota.cz